“Залишилась одна вимога”: що ще треба зробити Україні для отримання грошей від ЄС

Україна виконала 8 із 9 завдань за програмою Ukraine Facility у третьому кварталі 2024 року, але одне з них все ще перебуває на фінальній стадії. Держава все ще завершує підготовку Концептуальної записки щодо відступів від зобов’язань з оцінки впливу на довкілля.

Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев (“Слуга народу”). Цей інструмент передбачає підтримку з боку Європейської Комісії та ЄС в обмін на виконання ключових реформ та впровадження заходів, спрямованих на зміцнення економіки, боротьбу з корупцією та розвиток державного управління.

У період липень-вересень перед Україною стояли 9 завдань, кожне з яких мало стратегічне значення для подальшого отримання фінансування. Як зазначив Гетманцев, 8 з 9 індикаторів було виконано, однак залишилася одна вимога, що знаходиться на фінальній стадії.Протягом третього кварталу було заплановано виконати наступні завдання:

  • забезпечення збільшення чисельності співробітників Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) до 15% від кількості працівників Національного антикорупційного бюро (НАБУ);
  • зміни до Кримінального кодексу та Кримінального процесуального кодексу, що стосуються удосконалення процесу угод зі слідством та спрощення окремих процедур у Вищому антикорупційному суді;
  • прийняття Плану заходів з реалізації Стратегії повернення активів на 2023–2025 роки;
  • затвердження Демографічної стратегії України на період до 2040 року;
  • схвалення Плану заходів з дерегуляції, що передбачає скорочення та цифровізацію доступу до ринків та зміну моделей державного нагляду;
  • зміни до Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки, що наближують систему управління регіонами до європейських стандартів;
  • затвердження вторинного законодавства про право REMIT для забезпечення прозорості на оптовому енергетичному ринку;
  • прийняття закону про конституційні права громадян на безпечне довкілля, що передбачає запобігання промисловому забрудненню відповідно до Директиви 2010/75/ЄС;
  • підготовка Концептуальної записки щодо відступів від зобов’язань з оцінки впливу на довкілля та стратегічної екологічної оцінки.

Як свідчить Мінекономіки, майже всі завдання виконані. Однак залишається одне завдання, яке все ще перебуває на фінальній стадії реалізації. Наприклад, Демографічну стратегію України було ухвалено в останній день кварталу, 30 вересня, але оприлюднено вже у жовтні.

За словами Гетманцева, ця ситуація демонструє нашу традицію залишати деякі питання на останній момент, що є небажаною практикою. Наразі українські посадовці сподіваються, що Європейська Комісія “пробачить” незначні затримки, і у листопаді країна отримає черговий транш фінансування.

Попереду на Україну чекає ще більше завдань та тісніші строки. У четвертому кварталі 2024 року країна повинна виконати 13 нових індикаторів, а у першому кварталі 2025 – 16. Загалом, у наступні два квартали належить виконати 29 завдань, і лише одного разу за всю чотирирічну програму навантаження буде таким самим високим, як зараз – у четвертому кварталі 2025 року та першому кварталі 2026 року.

Тому в умовах значної залежності від зовнішньої допомоги, ключове завдання для України – забезпечити виконання всіх вимог без подальших затримок. Рухатися згідно з графіком фінансування та уникати випробовування терпіння Європейської Комісії стане важливим кроком для стабільного надходження міжнародної підтримки.

Як повідомляв OBOZ.UA раніше, рада директорів Міжнародного валютного фонда (МВФ) ухвалить рішення щодо виділення Україні макрофінансового траншу у $1,1 млрд до 21 жовтня. До цієї дати буде завершено пʼятий перегляд програми розширеного фінансування (EFF).

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *