В Україні з’явився ще один державний банк: скільки їх тепер та які з них продадуть

В Україні на початку вересня став державним Мотор-Банк, який раніше належав підсанкційному експрезиденту “Мотор-Січі” В’ячеславу Богуслаєву. Тепер державних банків в Україні сім. Влада вже планує приватизацію двох з них – Укргазбанку та Сенс Банку.

Про офіційну зміну власника Мотор-Банку стало відомо 10 вересня. “Станом на 4 вересня 2024 року в Реєстрі власників іменних цінних паперів пройшли зміни – власником 100% акцій акціонерного товариства “Мотор-Банк” стала держава в особі … Фонду державного майна України (ФДМУ)”, – повідомили у самому банку.

Наголошується, що націоналізація проводиться без зупинки роботи фінустанови. Рішення про його передачу державі раніше ухвалив Вищий антикорупційний суд (ВАКС). Мотор-Банк був стягнутий у дохід держави як майно підсанкційної особи та держіменника В’ячеслава Богуслаєва.

Таким чином держбанків в Україні стало сім. Наразі державними є:

  • ПриватБанк;
  • Ощадбанк;
  • Укрексімбанк;
  • Укргазбанк;
  • Сенс Банк;
  • PIN банк;
  • Моторбанк.

Частину з них відправлять на приватизацію. Як заявив на пресконференції 10 вересня прем’єр-міністр Денис Шмигаль, продавати точно не збираються Ощадбанк та Укрексімбанк. Для Укргазбанку та Сенс Банку приватизацію планують. Втім, говорити про терміни продажу Шмигаль не став.

“Укрексім” та “Ощад” ми поки що не розглядаємо. Немає у нас стратегії щодо приватизації цих двох банків. По іншим банкам ми вестимемо розмову”, – сказав прем’єр. Він також нагадав, щоу випадку з Укргазбанком ще до війни було досягнуто домовленості про входження до його капіталу на 25% Міжнародної фінансової корпорації (IFC).

Продаж держбанків активізують: навіщо це потрібно

У 2024 році, за даними Опендатабот, на державні банки припадає 63% від загального прибутку всіх банків. А в першій десятці за прибутковістю – 86% від сукупного прибутку, або 80,13 млрд грн.

Незважаючи на такі фінансові результати, держава все ж планує активно позбавлятися власності в банківській системі. Зокрема, у процесі ухвалення в парламенті знаходиться документ, який покликаний спростити цей процес. Це проєкт закону №11474, який уже був схвалений у першому читанні.

Серед іншого законопроєкт дозволить продавати частки держави у держбанках, а не одразу 100% акцій. Також буде запроваджено нові вимоги до інвесторів.

Основна мета законопроєкту – зменшити частку держави у банківському секторі України. Справа в тому, що ще після націоналізації Сенс Банку (колишній Альфа-Банк Україна) у 2023 році частка підконтрольних державі банків на ринку зросла до 56%.

Це дуже високий показник: згідно з міжнародним досвідом, слід обмежуватись не більше ніж 25%. Вважається, що держава є менш ефективним власником за приватний бізнес. Крім того, концентрація фінустанов у руках держави може призвести до перекосів на банківському ринку.

На цьому фоні в рекомендаціях МВФ уже давно “спливає” необхідність продажу держбанків в Україні. Раніше процес приватизації планували на 2024 рік, але повномасштабне вторгнення РФ змінило ці плани.

Приватизація Сенс Банку та “Укргазу” вже готується: що відомо

Попри повномасштабну війну, текст оновленого меморандуму про співпрацю України та Міжнародного валютного фонду (МВФ) передбачає, що в Україні вже цього місяця планується призначення фінансового радника з продажу Сенс Банку та Укргазбанку. “Ми готуємо до продажу два системні державні банки – Сенс Банк та Укргазбанк. Ми плануємо призначити міжнародно визнаного фінансового радника до кінця вересня 2024 року за допомогою прозорої процедури та консультації з міжнародними фінансовими організаціями”, – йдеться у меморандумі.

Як повідомляв ЗМІ заступник міністра фінансів Юрій Драганчук, у придбанні цих банків зацікавлені іноземні покупці. “Є зацікавленість іноземних інвесторів у двох державних банках. Це Укргазбанк та Сенс Банк, і ми активно готуємо їх до продажу. Ці сигнали ми отримали наприкінці минулого року (2023-го. – Ред.), – починаючи з осені”, – розповідав Драганчук.

При цьому він зазначав, що ці банки планують продати до кінця 2024 року. “Потенційні інвестори нас підганяють… Паралельно ці банки готуються всередині, і я досить позитивно налаштований, хочеться цього року продати ці два банки”, – наголошував Драганчук.

Водночас, за його словами, Україна поки що не готова продавати ПриватБанк, який приносить гроші держбюджету. Втім, Драганчук не виключив, що приватизація ПриватБанку можлива в майбутньому.

“Держава має стратегію скорочення банківського сектора… Але треба реально дивитися на речі. Ринок зараз такий, що в ПриватБанк – це той банк, в який готова вкладати гроші держава, і банк, який генерує мільярд доларів доходу державного бюджету”, – сказав представник Мінфіну.

Як повідомляв OBOZ.UA, загалом усі українські банки заробили 120 млрд грн за 7 місяців 2024 року. Поряд із заробітками зростає і податок на прибуток. Так, цього року фінансові установи вже сплатили у 1,8 раза більше податку на прибуток, ніж торік.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *