В Польщі повертають блокаду на кордоні з Україною: як із цим пов’язана Росія та її “зерновий терор”

В Польщі можуть відновитися протести на кордоні через експорт українських товарів. Такі погрози пролунали після того, як внаслідок російських ракетних ударів було пошкоджено два вантажних судна на Одещині, що може вказувати на слід Росії.

Про це заявив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев (“Слуга народу”). Він нагадав про заходи, що були запроваджені, аби владнати минулі претензії поляків:

  • переспрямування транзиту аграрної продукції через інші дружні країни (насамперед Румунію);
  • проведення декількох раундів консультацій у двосторонньому форматі між профільними відомствами України та Польщі;
  • погодження на рівні Євросоюзу так званого режиму “екстреного гальмування” – тобто поновлення застосування мит і квот у разі різкого зростання експорту визначених категорій аграрної продукції.

“Здавалося, на цій історії з блокуваннями було поставлено остаточну крапку. Але виявилось – ні. Той саме “організатор” та ініціатор”, для якого створення перепон в українсько-польських взаєминах, схоже, стає новою “професією”, – наголосив Гетманцев.

Він пояснив, що попри солідний врожай ранніх і дещо менший за очікуваний врожай пізніх  зернових, внутрішній ринок Польщі точно не стане для цих товарів головним напрямком. Більше того, Україна не згортатиме налагоджені чи розширені минулого року  суходільні маршрути задля підтримки інфраструктури тих наших країн, які надали підтримку під час блокування кордону.

Нардеп нагадав, що суходільний транзит є суттєво менш вигідним за морським, а також  має скромнішу спроможність і вимагає складніших логістичних рішень. Тому його розширюватимуть, тільки у випадку серйозних перешкод у постачанні українського зерна на світові ринки та виконанні зобов’язань, які Україна взяла на себе перед тими державами, що отримували його морем.

“Саме морський коридор більше року є основою нашого зернового експорту. Якщо загальні поставки зернових і зернобобових культур на зовнішні ринки у 2024 році зросли на 55%, то морські їх перевезення – на 74%. За 9 місяців з початку року через морські порти відвантажено 46,3 млн тонн аграрної продукції”, – нагадав Гетманцев.

Тому Росія знову вдалася до “зернового терору”. Тож, аби дискредитувати Україну як надійного постачальника зерна та гаранта світової продовольчої безпеки і підірвати гуманітарне становище у десятках країн світу на різних континентах, було завдано низку атак:

  • 6 жовтня – удар балістичною ракетою по судну Paresa, що завантажило 6 тис. тонн кукурудзи і мало вийти до Італії;
  • 7 жовтня – удар балістичною ракетою по судну Optima;
  • 8 жовтня – польські блокувальники кордону погрожують перекрити шлях для української агропродукції.

Раніше OBOZ.UA вже повідомляв, що Польща належить до трійки країн, з яких найбільше ввезли товарів до України від початку 2024 року. Загальний обсяг польских товарів, які потрапили до України за перші 9 місяців року, становить 5 млрд доларів.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *