Президент Володимир Зеленський під час виступу на Генеральній асамблеї ООН у США, ймовірно, говоритиме про умови закінчення війни в Україні. Промова глави держави, скоріш за все, буде прив’язана до плану перемоги, який він планує презентувати главі Штатів Джо Байдену.
Крім того, Зеленський, імовірно, говоритиме про гарантії, які Україна хоче отримати після завершення війни. Таку думку в коментарі OBOZ.UA висловив виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов.
“Думаю, що Володимир Зеленський говоритиме про умови закінчення війни, якраз усе це буде підв’язуватися під його план перемоги, який він презентуватиме Джо Байдену й, можливо, кандидатам у президенти США. Очевидно, він буде відштовхуватись від цього документа, коли апелюватиме до Генеральної асамблеї ООН. Він окреслюватиме певні умови, гарантії, які має отримати Україна. Тобто він має тримати у фокусі цю головну ідею поїздки до США, оскільки це буде головною стравою, яку він подаватиме під час цього візиту”, – зазначив експерт.
Леонов також відповів на питання про те, чи може Україна очікувати на підтримку плану перемоги, який передбачатиме інвестиції союзників для розширення виробництва в Україні зброї, такої як БПЛА та ракети. Фахівець зауважив, що цю умову вже прописано в угодах про гарантії безпеки, які Україна підписує з партнерами на основі декларації Великої сімки.
Процес виробництва озброєння в Україні, як зазначив експерт, уже розпочався.
“Rheinmetall офіційно заявив про те, що починає будівництво заводів в Україні. Британія виділила 200 мільйонів фунтів на те, щоб в Україні розпочинати виробництво дронів. Я так розумію, процес триває, і важливо, що це не просто розмови чи плани, а вже реалізація конкретних проєктів. Україна не має часу чекати, і кожен додатковий снаряд, ракета чи дрон допомагають країні втриматись від російської агресії”, – сказав Леонов.
Він також додав, що виступ Зеленського на Радбезі ООН, на жаль, не зможе повпливати на рішення щодо вступу України в НАТО, оскільки це питання вирішується лише країнами Альянсу та Києвом.
“Питання вступу в НАТО – це питання Альянсу і питання України, тому навряд чи воно буде обговорюватися. Може обговорюватись у такому сенсі, що Китай може виносити це як умову мирного плану, мовляв, нейтралітет України. Тобто прямо це не буде обговорюватися в межах ООН, це буде обговорюватись на двосторонніх зустрічах, наприклад, українського президента й американського президента”, – зауважив Леонов.
Також експерт вважає, що питання санкцій проти держави-агресора в межах Радбезу теж не обговорюватимуть. На Радбезі присутні представники і Росії, і Китаю, які можуть накласти вето на таке обговорення.
“Росія ніколи, якби це було в її силах, не допустила б запровадження санкцій сама проти себе. Ба більше, Росія, наприклад, заблокувала в Радбезі продовження заборони для Ірану продавати ракети за кордон. І, власне кажучи, попіклувалася сама про себе, оскільки після цього Іран фактично не має таких формальних заборон для того, щоб постачати Росії балістичні ракети”, – сказав він.
Питання щодо введення санкцій – це питання Європейського Союзу, або окремих держав, наприклад, США або Канади.
“Тому можна сказати, що Рада Безпеки ООН зараз певним чином не працює, паралізована. Частково причина в тому, що ООН – це продукт Другої світової війни. Це організація, на якій базувалася глобальна система безпеки, яка була зруйнована у 2014 році, коли Росія анексувала Крим, й остаточно знищена у 2022 році, коли Росія почала широкомасштабну агресію проти України. Тому, на превеликий жаль, поки що особливих сподівань на цю організацію немає”, – підсумував Леонов.
Як повідомляв OBOZ.UA, президент України Володимир Зеленський 24 вересня у Нью-Йорку виступить на засіданні Ради Безпеки ООН. Виступ глави держави буде присвячений російському повномасштабному вторгненню в Україну.
Президент їде до Сполучених Штатів із “планом перемоги”, який хоче представити президенту США Джо Байдену.
Джерело: OBOZ.UA