В українських обмінниках очікується помітна зміна курсу долара – насамперед, у продажу. За прогнозами, на поточному робочому тижні (закінчується 11 жовтня) вартість американської валюти в них перебуватиме в межах від 41 до 41,65 грн. Увечері ж 7 жовтня ті купують валюту в середньому по 41,04 грн, а продають по 41,5 грн. Таким чином, не виключається зниження вартості долара у купівлі та зростання у продажу.
Про курсові очікування розповів фінансовий аналітик Олексій Козирев. Він зазначив: така ж ситуація прогнозується і в банках.
Так, повідомив аналітик, на поточному робочому тижні курс долара в них перебуватиме в межах від 40,8 до 41,7 грн. Увечері ж 7 жовтня у банках долар коштує в середньому 41,1 грн в купівлі та 41,5 грн у продажу.
“Нацбанк залишається головним продавцем долара на міжбанку та періодично закриває до 50−60% щоденного попиту на торгах. А тому підвищення попиту на валюту призведе до активнішої витрати золотовалютних резервів вже з жовтня цього року саме за цією статтею імпорту. За моїми прогнозами, це буде (залежно від погодних умов, із жовтня 2024 року до березня 2025 року) щомісяця додатково “з’їдати” 400-800 млн доларів із резервів Нацбанку”, – розповів аналітик.
При цьому він наголосив: єдиним плюсом даної ситуації є те, що завдяки майже монопольному положенню Нацбанку як основного продавця долара на торгах, “його тактика інтервенцій, їх обсяги та цінники формуватимуть курсовий тренд на міжбанку”.
Водночас, оскільки значна частина товарів в Україні зараз зав’язана на імпорті, і це впливає на глобальний стан цін у країні, регулятору легше через курс впливатиме на інфляційні процеси. Принаймні, зазначив Козирев, “у тій частині, де він може, рухаючи курс, частково стримувати зростання цін”.
“Це не означає, що НБУ активно зміцнюватиме гривню, щоб зупинити інфляцію. … Але і на особливу ревальвацію гривні я теж поки що не розраховував би. Річ у тім, що зміцнення гривні на валютному ринку зараз є невигідним для бюджету: на офіційному курсі “зав’язані” багато митних зборів та платежів, крім того, при зростаючих цінах відрахування податків також є більшим. … У результаті НБУ через політику “гнучкого курсоутворення” все ж таки поступово девальвуватиме гривню, але при цьому намагатиметься максимально згладжувати зайві стрибки котирувань на міжбанку і цим фактично керуватиме офіційним курсом долара в Україні”, – розповів аналітик.
Як повідомляв OBOZ.UA, водночас, за словами Козирева, вкладення коштів у різні активи може допомогти захистити заощадження і навіть заробити на них. Наприклад, інвестувати можна в іноземну валюту – долари, євро тощо. А також гривневі інструменти – ОВДП (облігації внутрішньої державної позики), депозити.
Джерело: OBOZ.UA