Зміна назви української розмінної монети з “копійки” на “шаг” не вимагатиме додаткових витрат. Причому як з державного бюджету, так і з бюджету Національного банку.
Про це повідомив голова НБУ Андрій Пишний. Він зазначив: попри те, що для введення шагів будуть потрібні як розробка їх ескізів, так і карбування, додаткових грошей на це не буде витрачено.
“Про вартість цієї заміни. Жодних додаткових витрат на розроблення ескізів та карбування шагів не буде. Ні з державного бюджету, ні з бюджету НБУ”, – сказав голова регулятора.
Ба більше, наголосив він, додаткові гроші також не витрачатимуться на утилізацію копійок. Адже і шаги, і копійки перебуватимуть в обігу одночасно – спеціального масового збору та знищення копійок не передбачається.
“Нові монети перебуватимуть в обігу паралельно з копійками. І це також дасть можливість уникнути додаткових витрат на утилізацію копійок і виготовлення шагів на їх заміну”, – резюмував Пишний.
Чому копійки хочуть перейменувати
Раніше ж у Нацбанку пояснили, що ініціюють перейменування монет для відновлення історичної справедливості. А також:
- сприяння дерусифікації;
- відродженню національних традицій у грошовому обігу України.
“Дослідивши історію грошового обігу України, ми дійшли беззаперечного висновку, що така назва для розмінної монети як “копійка” фактично є символом московської окупації. Сьогодні український народ повертає собі все, що було несправедливо в нього вкрадене та понівечене кремлівськими наративами. Саме час відновити справедливість і для грошової системи, очистити монетарний суверенітет від щонайменшої спорідненості з будь-чим московським. Ми маємо своє, питомо українське, слово для визначення дрібних монет – це слово “шаг”, – йдеться в повідомленні.
При цьому підкреслюється: назва “шаг” – давнього українського походження. Вона уже використовувалася як на території України, так і в українській грошовій лічбі (з XVI – XVII ст.).
“Це унікальне найменування монети, якого не знають інші лінгвокультури. Воно широко вживається в класичній українській літературі, зокрема часто згадується у творчості Тараса Шевченка, Лесі Українки та інших письменників”, – зазначили в регуляторі.
Крім того, розповіли там, у часи Української революції 1917–1921 років у реальний грошовий обіг були введені грошові знаки з назвою “шаг”. Що було закріплено на законодавчому рівні.
“Назва “копійка” має московське, імперське походження. В умовах широкомасштабної російської агресії заміна копійок на шаги є важливим та необхідним кроком, адже сьогодні копійки залишилися в обігу лише у ворожих до України держав”, – резюмували в Нацбанку.
Скільки копійок буде в 1 шазі
Водночас, в регуляторі зазначили: співвідношення між “копійкою” та “шагом” дорівнюватиме 1:1. Тобто, переоцінки монет не відбудеться.
При цьому підкреслюється: в майбутньому Національний банк має намір розробити дизайн та визначати порядок введення в обіг “шагів”. А також порядок і строки вилучення з обігу “копійок”.
Як повідомляв OBOZ.UA, водночас Нацбанк виводить з обігу монети, випущені до 2003 року, – різних номіналів. Мета – оптимізація номінального ряду. Втім, розбагатіти на таких копійках не вийде – через те, що їх було випущено великими тиражами і зі звичайних матеріалів, дорогими та колекційними ці монети не стануть.
Джерело: OBOZ.UA