Україна та Сполучені Штати Америки ведуть активні перемовини щодо угоди про українські корисні копалини. Планується, що проміжний результат буде закріплено документом, який можуть підписати вже найближчим часом цього тижня.
Про це в ефірі телемарафону в середу, 16 квітня, розповів заступник міністра економіки Тарас Качка. За його словами, українські та американські посадовці хочуть зафіксувати підписами прогрес у цих переговорах.
“Це важливо, адже у громадськості є багато питань, а коли багато запитань, починають з’являються різні чутки… Тому ми розраховуємо, що сьогодні, можливо, навіть якийсь документ буде підписаний”, – зазначив він.
Нині, за словами посадовця, розробляється прагматична юридична конструкція, а найближчими днями може бути підписаний документ.
Наступний раунд переговорів заплановано на 24 квітня, сказав Качка. Робота над остаточною угодою триває, сторони проводять консультації.
“Тому остаточного тексту угоди цього тижня ще не буде. Роботи багато, адже ідеї, які були закладені в угоду з боку США, їх потрібно доопрацювати, щоб вони стали реалістичними та гармонійними”, – додав він.
Заступник глави відомства також зазначив, що і Київ, і Вашингтон перебувають під тиском у питанні про угоду щодо корисних копалин, тому насамперед хочуть окреслити параметри документа, які б дали можливість “спокійніше працювати далі”.
“Тому що технічної роботи залишається справді багато. Зараз є бажання чітко підкреслити під підпис, що ми бачимо цей прогрес, базові параметри й готові максимально рухатися далі”, – підсумував він.
Нагадаємо, що 16 квітня перша віцепрем’єрка – міністерка економіки Юлія Свириденко заявила, що Україна та США досягли прогресу в переговорах про створення фонду інвестицій у відновлення країни за рахунок розроблення родовищ корисних копалин. Угода про економічне партнерство вже майже готова, і найближчим часом її планують закріпити у меморандумі.
Як повідомляв OBOZ.UA, журналісти Reuters писали, що новий проєкт угоди про корисні копалини, наданий США, передбачає контроль американців над українським газогоном, через який російський газ постачався до Європи.
Документ також включає привілейований доступ до родовищ України та вимагатиме розміщувати у спільному фонді всі доходи від експлуатації копалин. Водночас цей варіант угоди не містить гарантій безпеки для України.
Крім того, за інформацією ЗМІ, переговори між представниками України та США щодо угоди проходять у напружених і ворожих тонах. Сторони не можуть дійти спільного бачення майбутньої співпраці. Зокрема, зустріч у Вашингтоні 11 квітня характеризувалася “антагоністичною” атмосферою.
Джерело: OBOZ.UA