Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт про приватизацію державних банків. Нові правила дозволять продавати частки держави в банках, а не одразу всі 100% акцій, також будуть запроваджені нові вимоги до інвесторів. Мета – зменшити присутність держави на банківському ринку та залучити більше інвесторів. Першими можуть стати Сенс Банк та Укргазбанк.
Йдеться про законопроєкт №11474. Як свідчить його картка на сайті парламенту, документ було повернено за підписом президента 17 жовтня. У другому читанні його ухвалили ще у вересні, тоді за проголосували 260 нардепів.
Глава Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев (“Слуга народу”) раніше розповідав про основні положення нового закону. Зокрема, документ передбачає:
- дозвіл на продаж будь-якої частки держави у банку, а не лише 100% акцій держави, як передбачено у минулих нормах;
- розширення кола потенційних інвесторів, продаж яким банків може бути розглянутий державою;
- оновлення правил визначення ціни та проведення аукціону відповідно до рекомендацій Світового банку;
- підвищення вимог до юридичних осіб, які можуть залучатися державою як фінансові радники з продажу;
- включення міжнародних донорів до процедури відбору фінансових радників з продажу та процедури самого продажу;
- врахування ймовірності, що в аукціоні може брати участь лише один потенційний інвестор;
- приведення вимог до договору купівлі-продажу у відповідність до ринкових практик;
- запобігання негативному впливу на процедуру продажу з боку колишніх бенефіціарних власників або поточних міноритарних акціонерів;
- посилення прозорості проведення процедури продажу шляхом збільшення обсягу інформації, що підлягає оприлюдненню, та проведення торгів через електронну торговельну систему.
Передбачається, що після набуття чинності новими правилами (коли документ буде офіційно опубліковано), в Україні активізується процес приватизації державних банків. Це, серед іншого, дозволить країні рухатися вперед у виконанні зобов’язань перед міжнародними фінансовими організаціями.
Продаж держбанків: які вже хочуть приватизувати
Як заявив днями голова НБУ Андрій Пишний, при покращенні ситуації безпеки вже у 2025-му можуть з’явитися “хороші новини” щодо продажу двох державних банків: Укргазбанку та Сенс Банку. За його словами, у меморандумі з МВФ зазначено, що пріоритетними для початку приватизації є саме ці дві державні фінустанови.
“Сподіваюся, що ухвалений парламентом законопроект про приватизацію державних банків все ж таки створюватиме додаткові можливості та простір для діалогу з приватними інвесторами. Відповідно до меморандуму з МВФ Сенс Банк та Укргазбанк – це два пріоритетні банки для початку процесу приватизації із залученням консультанта, який дозволить обрати найкращі варіанти. Тому дуже сподіваюся, що 2025 рік принесе хороші новини”, – сказав Пишний.
Як раніше уточнював у коментарі для ЗМІ заступник міністра фінансів Юрій Драганчук, Україна поки не готова продавати ПриватБанк, який приносить гроші держбюджету. Втім, Драганчук не виключив, що приватизація ПриватБанку можлива в майбутньому.
При цьому, як заявив на прес-конференції 10 вересня прем’єр-міністр Денис Шмигаль, продавати точно не збираються ще й Ощадбанк та Укрексімбанк. “Укрексім” та “Ощад” ми поки що не розглядаємо. Немає у нас стратегії щодо приватизації цих двох банків. По інших банках ми вестимемо розмову”, – сказав прем’єр.
Загалом на початку вересня 2024 року в Україні знову збільшилася кількість державних банків – був повністю націоналізований Мотор-Банк, який раніше належав підсанкційному експрезиденту “Мотор Січі” В’ячеславу Болуслаєву. Таким чином, держбанків в Україні стало сім:
- ПриватБанк;
- Ощадбанк;
- Укрексімбанк;
- Укргазбанк;
- Сенс Банк;
- PIN банк;
- Моторбанк.
У 2024 році, згідно з даними Опендатабот, частка державних банків становила 63% у загальній сумі прибутку всіх банків. При цьому в топ-10 банків за прибутковістю держбанки сформували 86% сукупного прибутку, що дорівнює 80,13 млрд. грн.
Незважаючи на такі фінансові результати, держава все ж таки планує активно позбавлятися власності в банківській системі. Справа в тому, що ще після націоналізації Сенс Банку (колишня Альфа-Банк Україна) у 2023 році частка підконтрольних державі банків на ринку зросла до 56%.
Це дуже високий показник: згідно з міжнародним досвідом, слід обмежуватися не більше ніж 25%. Вважається, що держава є менш ефективним власником за приватний бізнес. Крім того, концентрація фінустанов у руках держави може призвести до перекосів на банківському ринку.
На цьому фоні в рекомендаціях МВФ уже давно “виринає” необхідність продажу держбанків в Україні. Раніше процес приватизації планували на 2024 рік, але повномасштабне вторгнення РФ змінило ці плани.
Як повідомляв OBOZ.UA, Фонд гарантування вкладів фізосіб планує продати на аукціоні майно низки банків, що ліквідуються. Серед лотів – комплекс будівель та споруд, цех сухофруктів, квартира, земельні ділянки та ін.
Джерело: OBOZ.UA