Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) рік тому, 6 вересня 2023-го, запустило Єдиний портал повідомлень викривачів, через який українці можуть повідомляти про корупцію в країні. Відтоді до нього надійшло понад 3,8 тисяч повідомлень.
Про це повідомили в пресслужбі НАЗК. Там зазначили, що головна мета функціонування Порталу полягає не у масовості звернень, а у формуванні культури викривання, що передбачає поступове зменшення проявів корупції на всіх рівнях.
Цей цифровий сервіс дав можливість у режимі реального часу працювати з аналітичними даними щодо ситуації з повідомленнями про корупцію в країні, а також на належному рівні забезпечувати конфіденційність та анонімність викривачів.
“Порівняно з іншими каналами повідомлень Портал став найбільш дієвим механізмом для своєчасного отримання викривачами захисту прав. Разом із тим його практичне застосування засвідчило, що Портал потребує вдосконалення. НАЗК у співпраці з громадським та державним секторами на постійній основі вживає заходів щодо усунення недоліків роботи системи”, – сказано в повідомленні.
Наразі на етапі тестування перебувають додаткові функції Порталу. Зокрема, заплановано зміну дизайну з урахуванням вимог щодо інклюзивності, спрощеної процедури подання та прийняття авторизованими користувачами повідомлення.
У НАЗК додали, що є необхідність уніфікації поняття “викривач”, зокрема, шляхом узгодження визначення цього терміну у Кримінальному процесуальному кодексі України з відповідною нормою Закону України “Про запобігання корупції”.
Це дозволить запровадити єдиний підхід до реєстрації та здійснення досудового розслідування кримінальних проваджень за участю викривачів і відповідно надасть їм захист як у межах кримінального провадження, так і поза ним.
“Потребує нормативного врегулювання порядок отримання особою підтвердження набуття статусу викривача та порядок оскарження особою відповідних рішень. Якісного регулювання вимагають також процедури захисту викривачів та надання їм юридичної допомоги”, – кажуть в агентстві.
Окремим питанням стоїть забезпечення виплати винагороди викривачам. Відсутність належної правової процедури такої виплати не має впливати на можливість реалізації права викривача, гарантованого Законом. Саме тому НАЗК спільно з Кабінетом міністрів України, Державною казначейською службою, Міністерством фінансів та Міністерством економіки України активно працює в цьому напрямі.
Як повідомляв OBOZ.UA, на початку вересня 2023 року в Україні запустили портал, за допомогою якого українці зможуть повідомляти про корупцію. Тим, чиї дані підтвердяться у суді, обіцяли виплачувати компенсації.
Джерело: OBOZ.UA