У Кремлі занепокоєні обговоренням дозволу Україні бити вглиб Росії: в ISW пояснили, який ефект це може мати

Кремль докладає значних зусиль, аби вплинути на обговорення на Заході можливості надання дозволу Україні застосовувати західні далекобійні ракети для  ударів вглиб РФ. Для цього російський диктатор Володимир Путін навіть знову взявся погрожувати потенційним застосуванням ядерної зброї і активно креслить нові “червоні лінії”.

Така активізація держави-агресорки може пояснюватися тим, що у Москві чудово розуміють, наскільки подібні удари ускладнять ситуацію для російської армії і послаблять її здатність продовжувати війну проти України. Про це йдеться у новому аналітичному матеріалі американського Інституту вивчення війни (ISW).

Аналітики ISW звернули увагу на те, що посадові особи у США досі вагаються щодо надання дозволу Україні бити західними озброєннями по військових цілях углибині РФ. Так, 26 вересня у New York Times з посиланням на неназваних офіційних осіб США 26 вересня повідомили, що оцінки американської розвідки “применшують” вплив, який могли б мати українські удари по Росії ракетними системами далекої дії, наданими США, Великобританією та Францією, на перебіг війни.

Прихильники збереження обмежень аргументують свою позицію тим, що такої зброї Україна наразі має дуже мало, а перспективи подальшого забезпечення систем великої дальності наразі невизначені. Натомісь прихильники ідеї скасування обмежень як в адміністрації президента США Джо Байдена, так і в американській  армії контраргументують: удари західною зброєю по більш віддалених від кордону російських базах і складах боєприпасів змусять російську армію передислоккувати ці склади, бази, командні пункти, ударні гелікоптери та військову авіацію за межі ураження, що значно ускладнить російську логістику для війни проти України.

І при цьому не обов’язково, щоб таких ударів було дуже багато. Навіть невелика кількість успішних атак може призвести до асиметричних наслідків і спонукати Росію вивести значну кількість військових об’єктів та складів із зони ураження західних ракет, подалі від фронту.

Українські військові вже це доводили, коли влітку 2022 року завдали низку ударів з HIMARS по російських складах боєприпасів на окупованій частині України – і цим змусили росіян розосередити склади боєприпасів, що знизилоефективність російської логістики.

І це для російської влади, на відміну від частини західних офіційних осіб – очевидно.

“Російська влада, ймовірно, стурбована тим, як переміщення складів боєприпасів та інших критично важливих складських об’єктів далі від лінії фронту та за межі зони дії наданих Заходом систем вплине на російські наступальні можливості в Україні, і, схоже, доклала значних риторичних зусиль, щоб запобігти дозводу Заходу Україні провести іншу таку ж значну страйкову кампанію”, – зазначили аналітики.

Так, острах перед скасуванням обмежень на застосування західних озброєнь для атак вглиб РФ змусив Путіна знову вдатися до погроз і шантажу. Диктатор знову заговорив про “червоні лінії” і 11 вересня заявив, що дозвіл на використання західних ракет для ударів по Росії нібито призведе до ескалації війни і перетворить країни Заходу на її безпосередніх учасників. А 25 вересня Путін взявся погрожувати ядерною війною, видавши, що, згідно з оновленою ядерною доктриною РФ,  “агресія проти Росії з боку без’ядерної держави за підтримки або участі ядерної держави” або “отримання достовірної інформації про масований запуск повітря і космічної зброї” проти Росії – це дві умови, за яких Росія нібито отримує право на застосування ядерної зброї.

До погроз ядерним ударом у відповідь на перетин російських “червоних ліній”  Кремль вдається не вперше – і раніше цей шантаж незмінно спрацьовував, змушуючи Захід до самообмежень та затримки безпекової допомоги Україні у критичні моменти в 2022 та 2024 роках. Близькі до дипломатичного корпусу РФ джерела, втім, зазначають, що у тому, що ядерний шантаж безпомилково працюватиме й надалі, ймовірно почав вже сумніватися й сам Путін. Однак якщо він зрозуміє, що бряцання ядерною зброєю має бодай мінімальний вплив – він продовжить вдаватися до подібної риторики.

Аналітики ISW наполягають: переваги від застосування західних озброєнь для ураження цілей на території РФ можуть значно перевершити загрози “помсти” з боку РФ, якої нині остерігається частина західних політиків. Саме цей острах, за даними низки західних ЗМІ, і стримує наразі США та європейські країни на скасування обмежень. Багато хто вважає, що відповідь РФ нестиме більше загроз, ніж могла би отримати Україна переваг у разі перегляду поточної політики щодо застосування західної зброї.

Зокремана Заході бояться, що Росія атакуватиме американські та європейські стратегічні об’єкти та військові бази у Європі чи вчинятиме на них диверсії.

Однак, констатують аналітики, диверсії та приховані операції проти західних держав Росія проводила й раніше, задовго до того, як розпочалося обговорення дозволу застосовувати західне озброєння для ударів по території РФ. І Кремль продовжуватиме і посилюватиме ці операції безвідносно до рішення Заходу, адже ключовою метою такої діяльності є дестабілізація Європи та підрив боєготовності НАТО.

“ISW продовжує оцінювати, що російські війська все ще отримують вигоду та експлуатують територію в зоні дії систем, наданих Заходом, для подальших наступальних операцій Росії проти України, а західні політики зберігають повноваження приймати рішення щодо ліквідації їх ліквідації та подальшого ускладнення військових зусиль Росії”, – зазначили в ISW.

Нагадаємо, раніше в ISW застерегли, що окупанти можуть активізувати зусилля щодо виходу на річку Оскіл. Це потрібно загарбникам, щоб ліквідувати український виступ між Куп’янськом і Куп’янськом-Вузловим. До того ж, використання річки як природного бар’єру та лінії оборони, росіяни вивільнять частину сил для перекидання на інші напрямки фронту.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *