У 2024 році в Україні зареєстровано понад 34 тисячі випадків боргів по заробітній платі, що охоплюють майже 2 тисячі компаній, з яких найбільше боржників у Сумській області. Найбільшими боржниками є державні підприємства та акціонерні товариства, які накопичили понад 60% усіх боргів.
Про це повідомили аналітики Опендатабот. У 2024 році в Україні спостерігається стрімке зростання кількості боргів по заробітній платі.
За даними Міністерства юстиції, станом на 6 серпня цього року зареєстровано понад 34 тисячі таких випадків, що охоплюють майже 2 тисячі компаній. Це тривожний показник, який відображає погіршення фінансової ситуації в багатьох українських підприємствах.
Зокрема, найбільше підприємств-боржників зафіксовано у Сумській області, де відкрито 5,6 тисяч проваджень, що складає 16,4% від загальної кількості по країні. Для порівняння, у Чернівецькій області таких випадків значно менше, що свідчить про значні регіональні відмінності в стані економіки.
Ситуація з боргами по зарплаті різко погіршилася після початку повномасштабного вторгнення Росії. У 2021 році було зареєстровано 6,3 тисячі нових проваджень, але після вторгнення їх кількість знизилася на 29%. Однак вже у 2023 році кількість проваджень почала знову зростати, збільшившись на 6,6% за рік. На початок серпня 2024 року підприємства вже заборгували співробітникам на 7,1% більше, ніж за весь минулий рік.
Найбільшими боржниками є державні підприємства та акціонерні товариства, на які припадає понад 33,8% та 28,8% усіх боргів відповідно. ТОВ займають третє місце, з 14,2% від загальної кількості проваджень. На дочірні та комунальні підприємства припадає 12,5% та 4,3% відповідно.
Серед найбільших боржників виділяється Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання, яке накопичило 4 071 провадження або 11,8% від загальної кількості. Полтавський облавтодор та Ніжинський ремонтний завод інженерного озброєння також входять до списку найбільших боржників із понад тисячею проваджень кожен.
Варто зазначити, що на різноманітні дочірні підприємства Облавтодора припадає 9,7% від загальної кількості боргів по зарплатах, що свідчить про системні проблеми в цьому секторі. Загалом, поточна ситуація з боргами по заробітній платі в Україні є серйозною проблемою, яка потребує негайного вирішення на державному рівні, щоб захистити права працівників та забезпечити стабільність економіки.
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, в Україні за останній місяць змінився перелік спеціальностей з найбільшою та найменшою конкуренцією. Так, важко знайти роботу в сфері ЗМІ, видавництві та поліграфії, водночас найменша конкуренція в сфері охорони та безпеки.
Джерело: OBOZ.UA