Українцям не слід розраховувати на зростання депозитних ставок у 2024 році. Втім, не прогнозується і сильного зниження відсотків за гривневими вкладами, які все одно залишаться значно вигіднішими за валютні. Так, максимальні відсотки зберігатимуться для тривалих депозитів на рівні 15-15,5% річних.
При цьому прибутковість вкладів в іноземній валюті буде вдесятеро нижчою, на рівні 1,5% річних. Банкіри цьому попереджають про поступове зниження ставок за ультракороткими гривневими вкладами, повідомили в Асоціації українських банків.
“Ставки за ультракороткими вкладами з терміном розміщення від 3 міс. до 6 міс. продовжать повільно знижуватися. Не виключено, що наприкінці року середні ставки за такими вкладами скоротяться до 1-1,5% і становитимуть у середньому 8,5% річних“, – повідомив віцепрезидент асоціації, голова правління Глобус Банку Сергій Мамедов.
За його словами, утримати прибутковість депозитів допомагають кілька факторів. Це, зокрема, стійка облікова ставка Національного банку (13%) і ставка за тримісячними депозитними сертифікатами (15,5%), керована інфляція, яка не виходить за межі макропрогнозів, а також “цілком прийнятні” курсові коливання без ажіотажу на валютному ринку.
Банкір також зазначає, що українцям, які збираються відкрити депозит, потрібно правильно розрахувати свої можливості. Рекомендується враховувати:
- мета розміщення коштів (придбання товару, збереження коштів від інфляції, пасивна інвестиція тощо);
- на особисті плани – коли можуть знадобитися заощадження;
- наявна у розпорядженні сума.
Наприклад, якщо людина відкладає на покупку авто або перший внесок за іпотекою, найважливіше вберегти кошти від впливу інфляції. У такому разі підійде короткий депозит на 3-6 місяців. “Але якщо громадянин планує не тільки зберегти кошти, а й отримати пасивний прибуток, то найбільш зручним і вигідним для нього може бути відкриття вкладу на 1 рік за максимальними процентними ставками”, – зазначив експерт.
Нагадаємо, ймовірне підвищення військового збору в Україні з 1,5% до 5%, яке ще не затверджено остаточно, призведе до зростання т.зв. податку на депозити. Він складається з податку на доходи фізосіб (ПДФО, 18%) та, власне, військового збору.
Нині це 19,5%, а у разі підвищення буде 23%. І це майже чверть від нарахованих відсотків. В результаті реальна прибутковість вкладів впаде, на річних депозитах вийде заробити 3-4%.
Банкіри припускають, що у разі зростання податків зміниться ставлення вкладників до зберігання коштів у банках. Так, гривневі депозити насамперед стануть способом вберегти гроші від інфляції, а не отримати суттєвий прибуток.
При цьому, ймовірно, Національний банк України та комерційні банки шукатимуть нові способи стимулювання припливу коштів на депозити. Як саме фінансові установи відреагують на нові законодавчі ініціативи та підвищення податків, стане зрозуміло після ухвалення остаточних рішень парламентом та НБУ.
Як повідомляв OBOZ.UA, в Україні “ресурсний” законопроєкт 11416-д (прийнятий лише у першому читанні, попереду – друге читання) також передбачає запровадження військового збору для ФОПів. Крім того, зростає ставка податку.
Джерело: OBOZ.UA