Війська Росії здійснили атаку з використанням бронетехніки чисельністю приблизно з батальйон на фронті в західній частині Запорізької області, що представляє собою зміну ворогом нещодавно спостережуваної тактики механізованого штурму. Окупанти почали й продовжують активізувати використання танків і БМП на тлі обговорення про тимчасове припинення вогню, до якого агресор так і не приєднався, й майбутніх переговорів щодо припинення війни.
Про це повідомляє Інститут вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW). Аналітики зазначили, що окупанти зазвичай не ведуть механізованих штурмів широким фронтом, тож пояснили, яку ціль може переслідувати агресор.
ЗС РФ провели посилену атаку на Запорізькому напрямку
Напередодні Сили оборони півдня України повідомили про відбиття ввечері 16 квітня серії російських механізованих атак уздовж дороги на лінії П’ятихатки – Степове – Лобкове – Малі Щербаки – Мала Токмачка (фронт приблизно 40 кілометрів) на південь і південний захід від Оріхова на Запоріжжі. Їх здійснили підрозділи 58-ї загальновійськової армії (Південний військовий округ ЗС РФ) чисельністю приблизно батальйон, враховуючи 320 солдатів, 40 бронемашин, три танки й близько 10 багі. Українські захисники знищили всі три російські танки та 29 ББМ, а також ліквідували й поранили 140 окупантів.
“Геолокаційні кадри штурму вказують на те, що російські війська просувалися вздовж траси Т-0515 Оріхів – Пологи на південь від Малої Токмачки (на південний схід від Оріхова). Ми не спостерігала жодних інших матеріалів, які б вказували на їхнє подальше просування по широкому фронту атаки”, – йдеться у зведенні ISW.
Речник Сил оборони полковник Владислав Волошин повідомив, що ЗС РФ здійснили аналогічний штурм у західній частині Запорізькій області 13 квітня. За його словами, окупанти місяцями готувалися до цих атак і сконцентрували додаткові штурмові групи. Як відомо, про можливість активізації наступальних операцій Росії на заході Запорізької області повідомлялося ще з листопада 2024 року.
Військові експерти наголосили, що російські сили, починаючи з 2023 року, зазвичай не ведуть механізованих штурмів широким фронтом. Натомість вони проводять механізовані наступи одиничними фронтальними штурмами на вужчих і обмежених ділянках, ймовірно, намагаючись прорвати українську оборону більшою концентрацією сил на одній ділянці або ж у межах маневрів для обходу з флангу та охоплення українських позицій.
“Тому тактична мета цієї атаки чисельністю в батальйон залишається незрозумілою, а наявні кадри та українські репортажі свідчать про те, що ЗСУ відбили її. Можливо, російські сили мали намір провести механізований штурм 16 квітня, щоб дослідити українську оборону, оцінити реакцію України та виявити можливі слабкі місця на позиціях перед майбутніми, більш концентрованими штурмами”, – припустили в ISW.
Також фахівці не виключають, що підрозділи російської 58-ї армії у такий спосіб випробовували іншу тактику. Наразі не знайдено доказів того, що війська РФ деінде вздовж лінії фронту нещодавно застосували подібний механізований напад.
“Рішення виділити приблизно один батальйон бронетехніки для широкої механізованої атаки з, імовірно, мінімальними перевагами, є примітним, враховуючи значні втрати Росії в бронетехніці під час війни, скорочення запасів техніки радянських часів і обмежені можливості виробництва, модернізації та ремонту бронетехніки”, – вважають у ISW.
Причина активізації Росією використання бронетехніки
За словами аналітиків, російські війська продовжують посилювати використання бронетехніки на передовій саме на тлі переговорів про припинення війни.
Командувач Нацгвардії України бригадний генерал Олександр Півненко 17 квітня повідомив, що захисники відбили посилений механізований штурм російської роти на Покровському напрямку. За попередньо інформацією, було знищено 21 БТР, ще дві одиниці техніки та 96 мотоциклів ворога, ліквідовано й поранено понад 240 російських військових.
Президент України Володимир Зеленський увечері тієї ж доби заявив, що російські війська здійснили наступ на Покровському напрямку, за підсумками якого Сили оборони знищили все вороже угруповання чисельністю 115 одиниць техніки (ймовірно, включно з бронетехнікою, іншою технікою й мотоциклами), ліквідували 200 окупантів, ще 30 поранили.
В ISW нагадали, що збільшення використання Росією бронетехніки на всьому театрі військових дій спостерігається після того, як наприкінці 2024 року та ще на початку 2025 року ворог відводив її переважно для вогневої підтримки, а в наступах покладався на піхоту.
“Ця інтенсифікація може бути пов’язана зі зміною погодних умов і зміцненням рельєфу, оскільки Україна виходить із весняного періоду, коли танення мерзлої зимової землі та дощі погіршують умови для механізованого руху. Також це може бути пов’язано з продовженням наполягань Кремля на тому, щоб Україна передала йому всю Луганщину, Донеччину, Запоріжжя та Херсонщину й визнала ці чотири області територією Росії”, – оцінили в Інституті вивчення війни.
Як повідомляв OBOZ.UA, головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський зазначив, що за останні тижні Сили оборони звільнили близько 16 кв. км території на Покровському напрямку. Йдеться про фронт у районі населених пунктів Удачне, Котлине, Шевченко.
Джерело: OBOZ.UA