У Казахстані 6 жовтня проводять референдум щодо будівництва першої у країні атомної електростанції. Станом на 14 годину за місцевим часом участь у ньому взяли понад 50% громадян, що мають право голосу, тож ЦВК Казахстану визнала референдум таким, що відбувся.
У день референдуму опозиція анонсувала мітинги проти будівництва АЕС, на вулицях та центральних площах великих міст чергує поліція. Подробиці повідомляє “Радио Азаттык”.
У неділю, 6 жовтня, у Казахстані проходить референдум щодо будівництва на території країни першої АЕС. Бюлетені містять єдине питання: “Чи згодні ви на будівництво атомної електростанції у Казахстані?”. Варіантів відповіді – два: так або ні.
Станом на 14 годину за місцевим часом (12:00 за Києвом) явка на референдумі перевищила 51%: проголосували 6,3 млн людей з понад 12 млн виборців.
Найбільшу активність на цю годину демонстрували жителі Туркестанської області (понад 67%), у місті Шимкент явка склала понад 64%, в Астані – понад 45%. Найгірші показники на 14 годину за казахстанським часом демонструвало місто Алмати: там бюлетені отримали трохи менше 17% зареєстрованих виборців.
Втім, подолання 50% бар’єру дало підстави ЦВК Казахстану визнати референдум таким, що відбувся.
Водночас виходити з протестами проти будівництва АЕС у країні закликав казахстанців колишній банкір та опозиціонер Мухтар Аблязов, який з 2009 року живе у Європі.
У день голосування нечисленний мітинг противників будівництва АЕС зафіксовано, за даними “Радио Азаттык”, у Шимкенті. В Астані активістку Ельвіру Бекзадіну, яка вийшла на акцію проти будівництва атомної електростанції, затримала поліція. А громадянського активіста Єрмека Наримбаєва, який консультував незалежних спостерігачів, обходив виборчі дільниці в Астані та писав у Facebook про виявлені порушення, заарештували у ніч на 6 жовтня, суд ухвалив рішення залишити його за ґратами на п’ять діб.
Посилене поліцейське патрулювання, зокрема у районі центральних площ, зафіксовано у містах Семей, Караганда та Уральськ, протести ж там не спостерігаються.
Натомість в Алмати спостерігачі домоглися зняття на одній з виборчих дільниць агітки, що повідомляла про переваги атомної енергетики: розміщення агітаційних матеріалів у день голосування заборонено законодавством Казахстану.
Ще до проведення референдуму уряд Казахстану повідомляв, що розглядає заявки на будівництво АЕС в країні, що надійшли з Росії, Китаю, Південної Кореї та Франції. Натомість вже у день голосування президент країни Касим-Жомарт Токаєв заявив, що будівництво може взяти на себе “міжнародний консорціум”. У деталі глава держави не вдавався.
Нагадаємо, наприкінці вересня OBOZ.UA писав, як Казахстан допомагає Кремлю обходити санкції. Через впроваджені США санкційні обмеження проти РФ значно зросли обсяги торгівлі юанем і рублем у Казахстані, оскільки російські банки використовують казахські фінансові ринки для валютних операцій з Китаєм. Обсяги торгівлі юанем і рублем подвоїлися, а Казахстан стає важливим фінансовим хабом у регіоні.
Джерело: OBOZ.UA