Шторм “Борис”, що пронісся країнами центральної та східної Європи, спричинив потужні зливи: у басейні Верхнього Дунаю сформувався катастрофічно високий паводок, що може побити історичні рекорди. Перевищено небезпечні відмітки затоплення у Чехії, Словаччині та Угорщині.
Проходження максимумів осіннього дунайського паводка очікується у першій половині жовтня. Ситуацію оцінили в Українському гідрометеорологічному центрі.
Там описали поточну гідрологічну ситуацію на річці Дунай.
“Випадіння значних, сильних та надзвичайних опадів у басейні Верхнього Дунаю, особливо у суббасейнах його австрійських приток і річки Морава (Чехія, Словаччина), спричинило формування катастрофічного високого паводка, близького до історичних максимумів із перевищенням небезпечних відміток затоплення у Чехії, Словаччині та Угорщині”, – йдеться у повідомленні.
Формується паводок також на ділянках Дунаю у Німеччині та Австрії.
“На німецькій та австрійській ділянках Дунаю формування паводка розпочалось 8-10 вересня з добовим підвищенням на 0,1-0,5 м. Пік паводка на Верхньому Дунаї пропав на 15-18 вересня висотою 6-8 метрів над передпаводковими рівнями, спостерігалось досягнення найвищого ІІІ рівня небезпеки (червоний) із затопленням значних територій населених пунктів”, – зазначили в Укргідрометеоцентрі.
Фахівці також зазначили, що на Середньому Дунаї (від Братислави до Белграда) висота паводкової хвилі на 20 вересня становить 5-7 метрів.
Угорські гідрологи прогнозують, що максимуми на ділянці Дунаю у центральній частині Угорщини мають сформуватись протягом найближчих 3 діб, а от на півдні Угорщини, Сербії та румунській ділянці Середнього Дунаю підвищення триватимуть протягом наступного тижня.
“Загалом, станом на 20 вересня, хвиля паводка розтягнулась від угорського міста Естергом до сербського Белграда. Унаслідок передпаводкового спрацювання водосховищ біля Залізних Воріт (Джердап), відмічаються підвищення й на Нижньому Дунаї, загалом на 1,0-2,9 м. Підвищення рівнів води розпочались з 19 вересня і на українській ділянці – на 0,1 м, без негативних наслідків. Проходження максимумів осіннього дунайського паводка очікується у першій половині жовтня”, – резюмували в Укргідрометеоцентрі.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що через аномальний паводок у двох польських містах прорвало дамби. Польський уряд оголосив стан стихійного лиха через масштабні повені й розпочав евакуацію населення.
Джерело: OBOZ.UA