Нацгвардія обирає на тендерах найдорожче: силовики відхиляють пропозиції, які б зекономили мільйони

Коли хек стає “золотим”

Національна гвардія України через процедуру закупівлі на сайті Prozorro оголосила тендер на поставку 40 тонн океанічної риби в свої підрозділи у дев’яти областях України. Заявлена сума поставки – 54 млн. грн.

На конкурс подались три компанії: ТОВ “МКТ23”, ТОВ “КЕРМАКС” і ТОВ “Вітргруп”

ТОВ “МКТ23” запропонувало рибу за ціною 113 гривень 77 копійок за кілограм, загальна сума поставки склала б 45,5 млн грн. Пропозиція була відхилена, оскільки “наявні не всі органолептичні та фізико-хімічні випробування”. І хоча компанія наполягала, що всі випробування, заявлені в тендерній документації у неї є, це не допомогло.

Відхилили і пропозицію ТОВ “КЕРМАКС” у 53,5 млн. грн. А переможцем стала ТОВ “Вітргруп” з найвищою ціною: за вже згадану суму в 54 млн. грн. до кінця року Національна гвардія України отримає 40 тонн замороженого хека. Тобто, за ціною 137 грн. за кілограм.

Сайт Flagma публікує порівняльні ціни на аналогічний імпортний хек. Станом на початок листопада, найнижча ціна – 88,5 грн., а найдорожча оптова пропозиція – 123 грн. за кілограм.

Слід відзначити, що військові частини Національної гвардії неодноразово надавали перевагу ТОВ “Вітргруп”, хоча її пропозиції і не були найнижчими. В жовтні цього року військова частина Національної гвардії України оголосила закупівлю м’ясорослинних консервів “Каша рисова з яловичиною”. І хоча одеська фірма “Фабрика смаку” запропонувала найнижчу ціну – 4 692 000 грн., переможцем визнали ТОВ “Вітргруп” з ціною 4 741 500 грн. ТОВ “Фабрика смаку” не погодилась з результатами тендеру, подала позов до Київського окружного адміністративного суду. Суд підтримав вимоги компанії про скасування результатів тендеру та розірвання договору з ТОВ “Вітргруп”.

Рішення встояло в апеляційній інстанції, і військовій частині довелось скасувати результати закупівлі та заплатити з державного бюджету судовий збір в декілька тисяч гривень

Спред за ціною вершкового масла

Державна прикордонна служба України також віддає перевагу ТОВ “Вітргруп” перед іншими учасниками тендерів. Як з’ясувала Gazeta.ua, Головний центр закупівель державної Прикордонної служби України оголосив закупівлю вершкового масла на 64 мільйони гривень. Договір уклали на поставку 178 200 кілограмів вершкового масла “Селянського” жирністю 72% за ціною 355 гривень за кілограм.

Якщо знову порівняти ціни на масло на сайті Flagma, видно, що вершкове масло жирністю 72% можна купити за ціною від 200 гривень за кілограм. Ціна 355 гривень теж є, але це вартість вершкового масла жирністю 82,5%. Масло з жирністю 72% зазвичай вважається не маслом, а спредом. Тобто маслом з додаванням рослинної олії.

До речі, до самих тендерів, оголошених прикордонниками, теж є чимало запитань. ТОВ “Вітргруп” стало переможцем, заявивши ціну на три тисячі гривень меншу ніж конкурент – ТОВ “Іва-Арт”. А буквально напередодні ТОВ “Іва-Арт” без конкурсу стало переможцем закупівлі вершкового масла для Державної прикордонної служби на 14,9 мільйона гривень. І це попри те, що вже є прецедент, коли ця компанія видавала спред за вершкове масло. За що отримала штраф від Антимонопольного комітету “за недоросовісне маркування” в розмірі 2,8 мільйона гривень.Рішення Антимонопольного комітету в липні минулого року підтримав Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як в Міноборони освоїли мільярд на ремонті бронетехніки

Але повернемося до полтавської компанії. Тільки в жовтні 2024 року ТОВ “Вітргруп” стала переможцем в чотирьох закупівлях і до 10 грудня 2024 року має поставити до військових частин продукції на 148 мільйонів 742 тисячі гривень. Це консерви овочеві і м’ясні, крупи і свіжі овочі.

Засекречений постачальник

Що ж собою являє цей потужний постачальник до силових структур країни – ТОВ “Вітргруп”?

Як вдалося з’ясувати Gazeta.ua, зареєструвала компанію в серпні 2023 року Ганна В’ячеславівна Салова. На сайті Мошнівської сільської ради людина з таким прізвищем, ім’ям і по-батькові записана як депутатка від політичної партії “За майбутнє” і медсестра Черкаської районної лікарні в селі Мошни. Але в декларації за 2023 рік, вона є пенсіонеркою з основним місцем роботи в ТОВ “Вітргруп”.

Її заробітна плата за 2023 рік становила 26 800 грн. Якщо фірма була зареєстрована у серпні, то заробітна плата пані Салової становила 5 360 грн. на місяць. Дуже скромненька, як на мене, заробітна плата директора і власника фірми. Разом з тим як основне місце роботи Ганна Салова вказує і ТОВ “ФУДГРАНД”: ще одного потужного постачальника продуктів харчування для Міноборони. Але й тут її заробітна плата становила орієнтовно 4 500 грн. в місяць. Також, згідно з відомостями Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, Ганна Салова перебуває в реєстрі корупціонерів за несвоєчасне подання декларацій.

Втім, Ганна Cалова менше ніж півроку була власником підприємства. Вже у січні 2024 року власником та директором фірми стає 34-річний Андрій Клунник з Полтави. До 2024 року він працював як фізична особа-підприємець. Тоді він теж ставав переможцем на тендерах, але це були, принаймні, тисячі, а не мільйони гривень. Gazeta.ua вдалося індентифікувати його в соціальній мережі, але при цьому – лише у російській. Зараз сторінка закрита та його фото збережені. Ось цей молодик, який показує знак “перемога” і є людиною, яка постачає продукти харчування на мільйони гривень для військових в Україні.

ТОВ “Вітргруп” зареєстрована в квартирі в місті Миргород, і така “квартирна” реєстрація зайвий раз свідчить про “серйозність” фірми. При цьому в документах, поданих в якості учасника тендера на 64 мільйони державних коштів, компанія приховала свою адресу. На її бланку позначений тільки код ЄДРПОУ і Полтавська область в якості адреси, але сама адреса заштрихована. Якщо це про необхідність “засекретити” важливого постачальника, погодьтесь, досить дивно, що номер військової частини, куди поставлятиметься продукція, в тендері фігурує, а адресу постачальника масла приховують.

У лютому 2024 року ТОВ “Вітргруп” стала отримувати замовлення, й відтоді набрала їх лише у силових структур України на понад 242 млн грн. Важко не погодитись, що цей рік дійсно став переможним для полтавського бізнесмена.

Джерело: Gazeta.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *