На випадок масових відключень світла: де Україна братиме електроенергію в разі можливих блекаутів

Україна зможе отримувати в аварійному порядку електроенергію зі Словаччини у разі блекаутів. При цьому країни мають намір розширити експортно-імпортні можливості шляхом модернізації електричного інтерконектора “Мукачево – Вельке Капушани”.

Про готовність надавати Україні аварійні постачання електроенергії повідомив прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо. Зазначивши: Словаччина підтримує ідею приєднання України до єдиної енергетичної системи ЄС.

“Хочемо, аби Україна достойно перезимувала. При блекауті надаватимемо аварійні постачання енергії. …Розуміємо, що основу вашої енергосистеми було знищено, але хочемо мати впевненість, що це буде надолужено. У нас є єдиний енергетичний ринок в ЄС – необхідно, щоби він поширювався і на вас”, – сказав Фіцо.

Зі свого боку, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив: Словаччина є “другою країною за обсягами як аварійної, так і комерційної передачі електроенергії в Україну”. Що дозволяє Україні “відповідати на енергетичні виклики воєнного часу”.

Водночас, повідомив він, країни мають намір розширити експортно-імпортні можливості. Для цього вони модернізують електричний інтерконектор “Мукачево – Вельке Капушани”.

“Фінансування цих робіт передбачено в межах програми Ukraine Facility. Проєкт має бути завершений до кінця 2028 року”, – сказав Шмигаль.

Світла може не бути по 16 годин на добу

Раніше ж директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко розповів, що у разі відключення зовнішнього постачання мешканці великих міст можуть залишатися без світла до 16 години на добу. Йдеться, зокрема, про:

  • Київ;
  • Харків;
  • Одесу.

Він пояснив: ці міста є найуразливішими у зимовий період. “Харків узагалі під прямим вогнем. Будь-яка підстанція і будь-яка генеруюча потужність може бути в будь-який момент розбита. Там найвищі ризики”, – розповідає Харченко.

Одеса, за його словами, також відчуває значний дефіцит енергоресурсів – майже повна відсутність власної генерації у місті робить його залежним від зовнішнього постачання. А у Києві – найбільшому місті країни – взимку дефіцит потужностей може досягати 700-900 мегаватів.

“Ці потужності потрібно завести ззовні. Якщо їх немає звідки завести, давайте будемо відвертими, якщо Київ відрізати від зовнішнього енергопостачання, кияни сидітимуть без світла по 16 годин на добу, і це буде нормально”, – підкреслив Харченко.

Як повідомляв OBOZ.UA, водночас через відключення питання купівлі зарядних станцій (прозваних у народі “екофлоу” – за назвою одного з виробників) знову стало актуальним – особливо для тих, хто мешкає в багатоквартирних будинках і не може поставити собі генератор. Однак для багатьох проблемою стає вибір такого пристрою – адже від його потужності залежить ціна.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *