1 жовтня Марк Рютте офіційно розпочав виконання обов’язків генерального секретаря НАТО, змінивши на цій посаді Єнса Столтенберга. Рютте, який пішов у відставку з посади прем’єр-міністра Нідерландів цього року після рекордних 14 років на чолі уряду, є рішучим прихильником України та її боротьби проти російської агресії.
Він неодноразово висловлював свою підтримку військовій допомозі Україні та підштовхував європейські країни до зміцнення оборонних спроможностей. OBOZ.UA розповідає все, що треба знати про нового очільника Альянсу та про його ставлення до України.
“У цей історичний день ми прощаємося з Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом і вітаємо нового секретаря Марка Рютте”, – зазначили на сторінці НАТО у соцмережі X.
Відомо, що церемонія передачі повноважень відбулася у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, де Рютте виступив на засіданні Північноатлантичної ради та звернувся до співробітників Альянсу. Після цього він дасть свою першу пресконференцію як новий керівник організації.
Перед церемонією прийняття повноважень у штабквартирі НАТО в Брюсселі у вівторок Рютте заявив, що Україна буде головним питанням у списку його пріоритетів як нового очільника Альянсу.
“Україна. Ми маємо зробити так, щоб Україна вистояла як суверенна, незалежна, демократична нація”, – сказав Рютте.
Іншими пріоритетами, за його словами, будуть стримування та оборона Альянсу.
“Ми повинні витрачати більше. Ми повинні підвищити нашу колективну оборону”, – наголосив Рютте.
Він також зазначив, що, як і Столтенберг, буде розбудовувати альянси НАТО із партнерами по всьому світу.
Позиція Марка Рютте щодо війни в Україні
Рютте чітко висловлювався на підтримку України від початку російського вторгнення. Його прихильність до підтримки українського суверенітету та незалежності відображалася у численних заявах під час перебування на посаді прем’єр-міністра. Він закликав до збільшення військової допомоги Україні, виступав за розширення санкцій проти Росії та зміцнення оборони країн НАТО, особливо тих, що розташовані на східному фланзі Альянсу.
Одним із ключових завдань Рютте на новій посаді буде продовження роботи свого попередника Єнса Столтенберга щодо згуртування союзників навколо підтримки України.
Рютте також закликає європейські країни зосередитися на зміцненні обороноздатності континенту та не панікувати через можливість повернення Дональда Трампа до влади у США. Його основна мета полягає в тому, щоб європейські країни стали більш самостійними у питаннях безпеки та оборони.
Ще одне завдання нового генерального секретаря НАТО включатиме пошук компромісів серед країн-членів, що є ключовим елементом роботи Альянсу, де рішення приймаються консенсусом. Рютте, як досвідчений політик, який очолював коаліційні уряди Нідерландів протягом 14 років, добре пристосований до цієї дипломатичної ролі.
Біографія Марка Рютте
Марк Рютте народився 14 лютого 1967 року в Гаазі в багатодітній родині. Він здобув ступінь магістра історії у Лейденському університеті та з часів студентства був активним у політичній діяльності, очолюючи молодіжну організацію Народної партії за свободу та демократію.
Після навчання працював у корпорації Unilever, але продовжував активну участь у політиці. У 2010 році став прем’єр-міністром Нідерландів. Його кар’єра ознаменувалася не лише досягненнями у внутрішній політиці, а й активною участю у міжнародних справах, зокрема, у питаннях європейської безпеки та оборони.
Марк Рютте стане новим генеральним секретарем НАТО в ключовий момент, коли Альянс стоїть перед новими викликами, зокрема, через війну в Україні.
Нагадаємо: Рютте був обраний наступним генсеком НАТО 26 червня. Офіційно він обійме посаду 1 жовтня 2024 року.
Як раніше повідомляв OBOZ.UA, у Марка Рютте є чітка та послідовна політика щодо України. Політик підтримує нашу державу з 2014 року.
Джерело: OBOZ.UA