У першому турі виборів президента Молдови, який відбувся 20 жовтня, попередні результати Центральної виборчої комісії не віщують нікому з кандидатів понад 50% голосів. Очевидно, відбудеться другий тур між Маєю Санду й Олександром Стояногло.
Нинішня глава країни, яка представляє партію “Дія та солідарність”, набрала 41,86% підтримки (після опрацювання 97,61% протоколів), а її опонент, проросійський політик Стояногло (Партія соціалістів) – 26,32%. Результати публікувалися на сайті ЦВК Молдови в режимі онлайн.
Проєвропейська Санду, яка відкрито підтримує Україну, – очікувана фаворитка цих виборів. Свою кампанію вона будувала на темі європейської інтеграції Молдови.
Один із представників опозиції, колишній генпрокурор країни Стояногло має імідж новачка в політиці та борця зі злочинністю у минулому (кримінальна справа проти нього була, але вона розсипалася).
До речі, Стояногло обіцяв здійснити свій перший візит на посаді в окуповане Придністров’я, а також підтримувати “зважену зовнішню політику та співпрацю з Євросоюзом, Росією, США, Китаєм та іншими країнами”.
У голосуванні в першому турі взяли участь близько 1,6 млн громадян (явка становила приблизно 52%), серед яких більше жінок (54,55%), ніж чоловіків (45,45%).
Виборці не змогли обрати президента у першому турі та серед 11 кандидатів вивели на перше місце Санду, а Стояногло – на друге. Це означає, що остаточний переможець вирішиться у другому турі виборів через два тижні.
Санду поскаржилася на порушення на виборах
На брифінгові для преси, який відбувся під час підрахунку результатів, президентка країни заявила, що певне кримінальне угруповання “мало намір купити 300 тис. голосів”.
Політикиня натякнула на “іноземні сили”, але конкретні звинувачення від Санду не прозвучали.
“Сьогодні, як і в останні місяці, свобода й демократія в Молдові зазнали безпрецедентної атаки. Кримінальні угруповання, об’єднавшись з іноземними силами, атакували нашу країну брехнею та пропагандою. У нас є докази й інформація, що кримінальне угруповання мало намір купити 300 тис. голосів. Це безпрецедентне шахрайство, мета якого – скомпрометувати демократію. Їхня мета – посіяти страх і паніку в суспільстві. Ми не припинимо захищати свободу та демократію. Ми чекаємо на підсумкові результати й повернемося з рішеннями”, – пообіцяла Мая Санду.
Історичний референдум щодо євроінтеграції Молдови показав несподіваний результат
Паралельно з голосуванням за майбутнього президента громадяни Молдови 20 жовтня могли взяти участь у референдумі.
У додатковому бюлетені був наведений текст змін до Конституції і запитання: “Чи підтримуєте ви зміну Конституції з метою приєднання Республіки Молдова до Європейського Союзу?“. Пропонувалося лише два короткі варіанти відповіді: “Так” і “Ні”.
ЦВК, опрацювавши понад 97.30% протоколів, заявила: за включення європейського вектора до Конституції проголосували 49.79% виборців, а проти – 50.21%.
Про те, як Росія прагне встановити підконтрольну владу в Молдові й чому це небезпека для України, читайте в матеріалі OBOZ.UA за посиланням.
Джерело: OBOZ.UA