“Країні потрібне диво” – експерт пояснив, як підняти українську економіку

Високі податкові ставки та зарегульованість економіки змушують бізнес іти в тінь та стримують розвиток України. Також – відлякують інвесторів.

Держава потребує “економічного дива” спираючись на приклади економічної політики адміністрації Рональда Рейгана в США та Маргарет Тетчер у Великій Британії, вважає економіст і доцент Чернівецького національного університету Богдан Сторощук.

Він переконаний, що податки в Україні потрібно знижувати.

“Зниження податкових ставок веде до зростання податкових надходжень. Бо, по-перше, більше потенційних підприємців починають займатися бізнесом і вони бачать в цьому сенс. По-друге, частина бізнесу виходить з тіні, бо перебувати там їм не комфортно”, – пояснив експерт.

Перебуваючи у тіні, бізнесмени змушені платити хабарі, щоб їхню діяльність не помічали.

“А коли підприємець побачить, що зможе заплатити таку саму або навіть більшу суму в легальному полі і не мати ризиків – він це зробить”, – сказав Сторощук.

Однією з головних проблем української економіки є значна частка держави у фінансовому секторі.

“Близько 40-45% податкових надходжень формуються соціальною сферою та державними установами. Це створює парадоксальну ситуацію, коли держава платить податки сама собі”, — підкреслив експерт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Верховна Рада відхилила всі постанови, що блокували підвищення податків

Він додав, що на думку вчених, оптимальна частка держави в економіці – має становити близько чверті від сукупного доходу.

Експерт звернув увагу на міжнародний досвід. Наприклад, у скандинавських країнах високі податки запроваджували лише після того, як була створена культура сплати податків.

“Просте підвищення податкових ставок без наявності високої податкової культури призведе до збільшення тіньової економіки”, — застеріг фахівець.

Окрім зниження податків, необхідно максимально дерегулювати економіку. Прикладом він назвав розвиток ринку поштових послуг, де приватна компанія “Нова пошта” склала серйозну конкуренцію державній “Укрпошті”.

“Тому я категорично вважаю, що не слід цього було робити (підвищувати податки. – Gazeta.ua), бо швидше за все податкові надходження не зростуть, а зменшаться. Частина з них (підприємців. – Gazeta.ua) припинить діяльність, частина перейде в тінь. І ці гроші, які мали йти в державу – підуть на чорний ринок”, – додав Богдан Сторощук.

Надмірне втручання держави в економіку та високі податки – можуть загальмувати післявоєнне відновлення країни.

“Інвестори не прийдуть в зарегульовану економіку з дикими відсотковими ставками. Бізнес не треба переконувати, – якщо умови нормальні, бізнесу нічого не треба говорити. Він сам прийде,”, — підкреслив доцент.

Експерт також виступив за запровадження податку на виведений капітал, який успішно застосовується в Естонії та інших країнах. За цією моделлю податок сплачується лише тоді, коли прибуток виводиться з бізнесу. Якщо ж він реінвестується у розвиток компанії – оподаткування не проводиться.

Джерело: Gazeta.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *