У перехідній команди новообраного президента США Дональда Трампа складають список офіцерів американської армії, яких потрібно звільнити з Пентагону. Акцент нібито йде на тих колишніх воєначальниках, які вважаються пов’язаними з Марком Міллі – ексглавою Об’єднаного комітету начальників штабів.
Про це повідомляє агентство Reuters із посиланням на анонімні джерела, обізнані в ситуації. Видання наголошує, що деякі співрозмовники поставили під сумнів доцільність таких кроків із боку майбутньої адміністрації Трампа, який офіційно ще не вступив на посаду.
“Планування звільнень перебуває на ранній стадії після його перемоги на виборах 5 листопада і може змінитися, коли його адміністрація набуде форми. Було незрозуміло, чи підтримає сам Трамп план, хоча в минулому він активно виступав проти керівників оборонних відомств, які його критикували”, – заявили одні джерела.
Також зазначається, що й під час передвиборчої кампанії глава Республіканської партії говорив про “звільнення генералів, які “прокинулися” і тих, хто несе відповідальність за “проблемне виведення військ” із Афганістану в 2021 році.
Водночас інше джерело видання повідомило, що нова адміністрація, найімовірніше, зосередиться саме на офіцерах американської армії, які вважаються пов’язаними із генералом Марком Міллі. Він був главою Об’єднаного комітету начальників штабів США і за першої каденції Трампа, й частково за президенства Джо Байдена. Також запам’ятався як рішучий прихильник допомоги Україні у війні проти Росії.
Журналісти підкреслили, що в книзі Боба Вудворда “Війна”, опублікованій минулого місяця, цитувалися висловлювання Міллі про Трампа як “фашиста до глибини душі”. Тоді союзники республіканця звинуватили його в “нелояльності до колишнього президента”.
“Кожна особа, яку підняв і призначив Міллі, зникне. Є дуже детальний список усіх, хто був пов’язаний із Міллі. І всі вони зникнуть”, – заявили співрозмовники Reuters про плани адміністрації Трампа щодо “чисток” у Пентагоні.
Зазначається, що до складу Об’єднаного комітету начальників штабів входять найвищі офіцери американських Збройних сил, а також керівники армії, флоту, морської піхоти, Повітряних сил, Національної гвардії та Космічних сил.
Розкриття планів щодо такого ймовірного звільнення відбулося через день після того, як Трамп, що вже почав активно формувати уряд, попередньо призначив міністром оборони телеведучого Fox News, ексмайора Нацгвардії США Піта Хегсета. Той якось заявив про готовність “навести порядок у будинку Пентагону”.
“Наступному президенту США необхідно радикально змінити вище керівництво Пентагону, щоб ми були готові захищати нашу націю та перемогти наших ворогів. Багато людей потрібно звільнити”, – сказав телеведучий у своїй книзі 2024 року “Війна з воїнами: за зрадою людей, які тримають нас вільними”.
Reuters пише: наразі незрозуміло, чи може брак досвіду управління у Хегсета ускладнити його затвердження Сенатом і чи більш традиційна альтернатива для цієї посади призведе до таких масштабних звільнень.
За словами джерел, Хегсет має “відмінний бекграунд молодшого офіцера, але без досвіду роботи у сфері національної безпеки, який потрібний міністрам”. Тому багато критикують його за не, що він націлився на наступника Міллі – генерала ВПС Чарльза Брауна, нетактовно запитуючи, чи “отримав би той цю посаду, якби не був темношкірим”.
“Перше джерело, знайоме з планами переходу, повідомило, що Браун буде серед багатьох офіцерів, які підуть. Керівники Об’єднаного комітету начальників штабів і всі віценачальники будуть негайно звільнені”, – йдеться у публікації.
Деякі нинішні та колишні офіційні особи США применшують можливість такого масштабного звільнення в Пентагоні, наголошуюси, що воно було б непотрібним і руйнівним у “час глобального безладу”, коли в Україні та на Близькому Сході точаться війни.
Крім того, бюрократично буде важко звільнити та замінити велику групу високопоставлених військових чиновників США, тому інші співрозмовники видання припустили, що таке планування може бути лише “балаганством і позерством” із боку союзників Трампа.
Разом із тим інші переконані, що табір Трампа вважає, ніби Об’єднаний комітет начальників штабів має скорочуватися через бюрократичну надмірність. За словами джерела, такі скорочення можуть бути витримані в організації такого масштабу, як армія США.
“Ці люди не є незамінними. Вони дуже замінні. І ще одна річ – немає браку в людях, які підуть на цю роботу. Під час Другої світової війни ми дуже швидко призначали людей у віці 30 років або тих, хто здатний стати генералами. І знаєте що? Ми виграли війну”, – підсумував всю цю ситуацію співрозмовник Reuters.
Як повідомляв OBOZ.UA, за даними ЗМІ, Трамп планує призначити головою Нацрозвідки США Тулсі Габбард. Колишня демократка, а зараз республіканка відома тим, що просувала ІПСО Кремля про біолабораторії в Україні.
Джерело: OBOZ.UA