Доля сходу залежить від Покровська, місто треба втримати за будь-яку ціну. Інтерв’ю із Симорозом

Російська окупаційна армія продовжує активний наступ на сході нашої країни. Від лінії зіткнення до міста Покровськ залишаються лічені кілометри. Тому наразі необхідно зосередитися на обороні цього стратегічно важливого міста. У разі, якщо ворогу вдасться його захопити, це відкриє шлях на Краматорський напрямок, а також на захід, до адміністративних кордонів Донецької області. За великим рахунком, саме від того, чи вдасться ЗСУ втримати Покровськ, залежить доля сходу України.

Цей стрімкий наступ противника фактично розпочався з Авдіївки. Значною мірою він став успішним через проблему з оборонними рубежами. Але якщо раніше можна було говорити про відхід українських сил на нові підготовлені позиції, то у випадку з Покровськом про це не може йтися, адже ціна відходу надто велика.

Таку думку в ексклюзивному інтерв’ю OBOZ.UA висловив ветеран війни, громадський активіст, юрист Олег Симороз.

– На Покровському напрямку наразі дуже складна ситуація. За повідомленнями, ворог уже зайняв Новогродівку. Наскільки цей населений пункт важливий з точки зору військової логістики та загалом? І чому, на вашу думку, просування ворога на цій ділянці фронту й досі не вдається зупинити?

– Неважливих населених пунктів там уже давно немає. На цьому важливому, стратегічному напрямку важливі всі без винятку населені пункти. Ворога не вдається зупинити, тому що він вийшов на оперативний простір. На жаль, це наслідки ще наступу ворога на Авдіївському напрямку, коли він значно просунувся.

Тоді там не вдалося стабілізувати ситуацію через невдалі дії щодо фортифікаційних споруд, щодо ліній оборони. Фактично це просування ворога відбувається з Авдіївки. За цей час ворог просунувся, по суті, на 30 кілометрів без суттєвих затримок і якихось серйозних боїв.

Хорошого тут мало. Від Новогродівки буквально 10 кілометрів до Покровська, навіть менше. Але проблема в тому, що там поруч стратегічно важлива траса, яку ворог, по суті, вже тримає під вогневим контролем. Також недалеко Мирноград, котрий теж має стратегічне значення для угруповання ЗСУ, тощо.

З такими відстанями до Покровська можна констатувати, що найближчим часом почнеться оборона самого міста. Цього не уникнути. Наразі ще є час, остання можливість підготувати місто до оборони. Покровськ треба обороняти, він має стратегічне значення. Там розвилка доріг у бік Краматорська, Слов’янська, Костянтинівки. Це якщо дивитися на схід від Покровська.

Якщо дивитися на захід від Покровська, то там близько 30 кілометрів до адміністративного кордону Дніпропетровської області, що теж має стратегічне значення. По суті, дорога на Дніпропетровщину проходить саме через місто Покровськ, тому ворога тут необхідно стримати.

Із Покровська ворог може почати наступ на Краматорськ і Слов’янськ, на західну частину Дніпропетровської області, де розташоване місто Павлоград. Воно також має велике значення для наших сил логістики, адже там розташовані певні захищені підприємства. Отже, все упирається в місто Покровськ.

Від моменту Авдіївки, коли командування сказало про те, що ЗСУ відходять на “нові підготовлені позиції”, це не зовсім відповідало дійсності. Як ми бачимо, немає на цьому напрямку підготовлених позицій, фортифікаційних споруд. Це призвело до серйозної проблеми – щотижня, а іноді й щодня ворог захоплював нові населені пункти.

– Що можна зробити в цій ситуації?

– Зараз варто кинути всі наші логістичні можливості, всі можливості сил підтримки ЗСУ саме на те, щоб обороняти місто Покровськ. Ті дороги, про які я казав, – це дуже стратегічно важливі для нас речі. Але наголошую: без зміни підходів до фортифікаційних споруд, до оборони, без усвідомлення того, що оборона може відбутися тільки за рахунок серйозної логістичної підтримки, буде дуже важко.

ЗСУ було важко в Авдіївці. На жаль, Покровськ – це не Авдіївка, це місто трошки менше, і ворог тут уже стоїть на оперативному просторі. Авдіївку вони брали “в лоба”, і там вдавалося їх стримувати тривалий час. Але в Покровську, на жаль, ситуація гірша. Вони матимуть можливість заходити в місто з трьох напрямків чи, найімовірніше, завдавати флангових ударів. Тому тут потрібна логістика.

Зрозуміло, що сюди треба буде кинути значні сили ЗСУ. Я глибоко переконаний, що вже історія про “нові підготовлені позиції” для нас буде критичною. Ми не можемо собі такого дозволити на цьому напрямку. Іноді, якщо йдеться про стратегію, можна говорити про відхід на нові підготовлені позиції, можна залишити місто, аби зберегти особовий склад, зайняти кращі рубежі оборони тощо. Але про Покровськ таке говорити вже недоречно. Якщо місто буде взято, багато чого відкриється для ворога.

Тому Покровськ треба тримати всіма силами. Насправді доля сходу України багато в чому залежить саме від цього населеного пункту.

– Чи могли б ви оцінити ситуацію, що склалася поблизу Часового Яру й Торецька? Чи можна сказати, що для ворога це на сьогодні “другорядна мета” порівняно з Покровськом?

– На жаль, ворог там також має успіхи, особливо в районі Нью-Йорка, він просувається далі. Там трошки складніші умови ведення бойових дій, краща ситуація там у ЗСУ. Справді, більші сили ворога зараз кинуто на Покровськ, найбільші бойові зіткнення відбуваються саме тут, і це логічно.

До Костянтинівки від Торецька та Нью-Йорка ще 20 кілометрів, і там ситуація для нас відносно стабільна, як і в Часовому Яру, де у ворога є певні просування, але загалом позиції ЗСУ стабільні. Немає такого відступу, немає такого охоплення ділянок, як на Покровському напрямку.

Костянтинівка для ворога – поки що історія не така вже близька. Якщо говорити про той самий Часів Яр, про Кліщіївку, де свого часу ЗСУ проводили контрнаступальні дії, там ми тримаємося досить серйозно. Відповідно, ставку зроблено на Покровськ. З військової логіки ворог вчиняє правильно.

Водночас не коректно називати Часів Яр, Торецьк і Нью-Йорк “другорядними”, тому що після Покровська це, мабуть, другі за силою угруповання ворога. Враховуючи 1,5 тисячі кілометрів активного фронту, це вказує на досить серйозні наміри сил РФ.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *