В Україні планують підняти податки – економіка не витримує колосальних військових видатків в умовах повномасштабного вторгнення російських військ. Але найбільше дискусій викликає саме підвищення військового збору на час дії воєнного стану.
Про в інтерв’ю OBOZ.UA заявив перший заступник голови податкового комітету Верховної Ради Ярослав Железняк (“Голос”). Нині триває внесення поправок до законопроєкту № 11416-д, але чи не найбільше питань у нардепів викликає доцільність підняття ставки військового збору з 1,5% до 5%.
“Там є речі, які умовно малодискусійні. Є більш дискусійні. Найбільша дискусія точиться щодо військового збору. Я особисто вважаю, що таке радикальне підвищення військового збору з 1,5% на 5% – це достатньо несправедливо“, – наголосив Железняк.
Він пояснив, що військовий збір є за своєю суттю податком на зарплату, який іде прямо в бюджет. Тобто у такий спосіб це створює навантаження тільки на громадян, які працюють офіційно й отримують “білу” зарплату.
“На жаль, це точно не весь український бізнес. Виходить так, що ми оподатковуємо найбільше чесних і просимо заплатити за всіх. Я не буду зараз говорити, як можна було б знайти схожі суми, поборовшись з “тінню”. Свою частину реформи митниці і БЕБ ми розпочали, зараз буде впровадження.
Та, попри це, Ярослав Железняк вважає, що підвищення військового збору потрібно збалансувати завдяки підвищенням ПДВ. Тобто залишити ставку збору на рівні 1,5-3%, а ПДВ підвищити на 1-2%.
“ПДВ – це податок на споживання: чим більше ви споживаєте, чим дорожчі товари ви споживаєте, тим більше ви його заплатите. Тому, мені здається, що, по-перше, нам, як державі, його значно легше адмініструвати. А з іншого боку, це точно більш справедливо, ніж оподатковувати “білі” зарплати”, – додав нардеп.
Як вже писав OBOZ.UA, 17 вересня проєкт закону № 11416-д був схвалений 241 голосами підтримки в повторному першому читанні. Окрім підвищення ставки військового збору, цей документ передбачає такі зміни:
- 50% податок на прибуток банків у 2024 році;
- запровадження військового збору для 1-2 та 4 груп ФОП на рівні 10% від розміру мінімальної зарплати (зараз це 800 грн);
- запровадження 1% військового збору всіх форм ФОП 3-ї групи;
- авансові внески на АЗС;
- 25% прибутку на фінустанови (крім страховиків);
- помісячна звітність ПДФО.
Джерело: OBOZ.UA