Україна опинилась у заручниках: чому більшість контрабандистів влада вивела з-під санкцій

Більшість українських топконтрабандистів, санкції проти яких були запроваджені в 2021 році, вже не знаходяться в чорних списках. Так, з 13 підсанкційних осіб обмеження діють лише для двох, а у списку “звільнених” – одіозний Сєяр Куршутов. Причина, ймовірно, полягає в тому, що контрабандисти шантажують владу зменшенням податкових надходжень. А отже з ними вимушені домовлятися.

Про це пише пише ZN. Санкції на контрабандистів було накладено на три роки, після яких обмеження за потреби можна продовжувати. Ці три роки минули в 2024-му, і зі старого указу №169 санкції подовжили лише двом особам, решта ж 11 автоматично з-під санкцій вийшли.

Окрім списку фізосіб, санкційний указ містив і перелік пов’язаних із схемами юросіб. Санкції було автоматично знято і з десятків таких компаній. Видання стверджує, що переважна більшість з них, попри три роки обмежень, не збанкрутували й працюють.

Серед тих, хто автоматично вийшов з-під санкцій, – Володимир Полуситок. Джерела видання повідомляють, що він продовжує звичну для себе діяльність на кордоні. При цьому очільник львівської митниці Андрій Кузнік запевняв, що всіх людей Полуситка вже звільнено.

Також серед “щасливців”, які вийшли з-під-санкцій, – одеський “експерт із взуття та текстилю” Денис Амінєв, мукачівський “сигаретний експерт” Едуард Кукоба (“Коба”), “поціновувач електроніки” з Одещини Михайло Грібанов і колишній голова столичної митниці, а нині “любитель добрив і квітів” Юрій Дворак.

А Сєяр Куршутов, що був першим номером списку з санкційного указу, взагалі, за даними ЗМІ, живе у Відні, відпочиває в Монако і часом робить сумнівні заяви, наприклад, що Україну врятують силовики. “Де його український паспорт, невідомо, але, схоже, дефіциту у паспортах інших країн нема. За легендою, Куршутов – впливовий бізнесмен-правдоруб і ресторатор. … А фактично той, кого в окремих колах називали б “другом усіх друзів”, людиною, яка знає, з ким і як домовитися, аби налагодити і підтримувати процеси“, – зазначає видання.

Існує теорія, що Куршутов набив руку на тіньовій митниці Олександра Грановського під менторством Олександра Черепінського, другого номера чорного списку з указу. Він, до речі, теж тепер не під санкціями.

Журналісти припускають, что санкції їм не продовжили, бо влада шукає “джерела стабільного фінансування різноманітних потреб, що супроводжують державне правління”. “2021-го санкції накладали помпезно але без оприлюднення жодних доказів, а 2024-го виводили з-під них тишком-нишком, попри очевидні докази сумнівної діяльності”, – зазначає видання. За його даними, Куршутов працює саме на владу.

Стверджується, що якщо раптом зупинити всі контрабандні потоки в країні, просядуть і митні збори, і імпортний ПДВ. “Адже переважна більшість контрабанди – не чорні, а сірі поставки, які завозяться за заниженою вартістю чи підміною номенклатури, щоб “зекономити” на митних зборах, і продаються із відповідною “знижкою”, але не “в нуль”… Для розуміння порядку цифр: митні збори та імпортні акциз і ПДВ – це десь 18% усіх податкових надходжень, або 480 млрд грн за минулий рік. Звісно, не всі ці надходження від сірих схем, але ви здивуєтеся, яка значна їхня частка”, – йдеться в матеріалі.

Власне, обвалом податкових надходжень контрабандисти і шантажують владу, вважають журналісти. “Буквально зупиняють усі потоки і чекають, поки у Мінфіну запалає. А як домовляться, знову починають “працювати на державу”. Так, на жаль, виходить, що держбюджет – заручник контрабанди“, – зазначається в матеріалі.

Журналісти надіслали офіційні запити до Офісу президента, Ради нацбезпеки і оборони (РНБО) та Служби безпеки (СБУ) з проханням пояснити це рішення. У РНБО відповіли, що не вирішують цього питання, Офіс президента перекинув запит на РНБО. СБУ ж офіційно відповіла, що впродовж трьох років з моменту накладання санкцій “уповноважені державні органи відповідно до їх компетенцій здійснювали моніторинг ефективності санкцій. У квітні 2024-го дія санкцій була пролонгована стосовно окремих осіб, які продовжують створювати реальні та/або потенційні загрози національним інтересам“. За іншими, згідно з відповіддю СБУ, продовжують стежити.

Як повідомляв OBOZ.UA, частка тіньової економіки в Україні перевищує 50%. Найактивніше в чорній та сірій зоні працює сфера торгівлі, яка “харчується” контрабандою. В основному йдеться про ринки підакцизних товарів – бензин, тютюн, алкоголь. Крім того, до величезних бюджетних втрат призводить корупція.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *