Дебати в США: як Гарріс дратувала та глузувала з Трампа, через якого “Путін сидів би в Києві”

Дебати, що відбулися вранці 11 вересня, між віцепрезиденткою від Демократичної партії Камалою Гарріс і експрезидентом від Республіканської партії Дональдом Трампом, – ключовий момент президентських перегонів США, голосування на яких відбудуться 5 листопада.

90-хвилинні дебати у прямому ефірі в Національному конституційному центрі у Філадельфії – перша особиста зустріч Трампа і Гарріс, які до цього ніколи не зустрічалися тет-а-тет і навіть не розмовляли телефоном.

Опитування перед початком зустрічі показує, що обоє кандидатів мають рівні шанси на перемогу, а тому на результат кампанії може вплинути будь-яка помилка.

Про те, як пройшли теледебати між Трампом та Гарріс та як їхні результати можуть вплинути на хід передвиборчої кампанії, – у матеріалі OBOZ.UA.

Перед початком

Гарріс йшла на дебати, насолоджуючись таким собі медовим місяцем після того, як Байден покинув перегони. Вона стрімко піднялася в опитуваннях на хвилі демократичного ентузіазму, тому її головна мета під час зустрічі з Трампом у прямому ефірі полягала в тому, щоб уникнути будь-чого, що б могло різко покласти край цьому сприятливому імпульсу.

Дебати стали викликом для Гарріс ще й тому, що їй довелося відповідати за політику Джо Байдена, одночасно демонструючи, що вона не просто слідуватиме шляхом нинішнього президента. Це важливий момент, адже опитування показують, що багато американців жадають змін. Так, нещодавнє опитування The New York Times і Сієнського коледжу продемонструвало: 61% ймовірних виборців хочуть, щоб наступний президент мав серйозні відмінності порівняно з Байденом. При цьому поки що лише 25% вважають, що цьому відповідає саме Гарріс, тоді як 53% вказали на Трампа.

Для Дональда Трампа дебати були найкращим шансом відновити свою позицію у президентських перегонах та показати, що заміна Байдена на Гарріс ніяких змін американцям не принесе. Головні загрози для нього – похилий вік та здатність не втрачати холоднокровності під час свого виступу. Оскільки Байден вибув із перегонів, вікова політика перевернулася з ніг на голову. Зараз вже Трамп є найстарішою людиною, яка коли-небудь балотувалася в президенти від великої партії. У свої 78 років колишній президент демонструє більше енергії, ніж Байден у 81, але він теж плутає імена та факти. Так, нещодавно він переплутав Ніккі Хейлі та Ненсі Пелосі, неодноразово заявляв, що переміг Барака Обаму, а не Гілларі Клінтон і, стверджуючи, що він психічно здоровий, неправильно назвав свого колишнього лікаря.

Заміна Байдена на Гарріс виправдала себе та сильно дратує Трампа

Головний результат дебатів – вони стали найпереконливішим підтвердженням того, що демократи вчинили правильно, відсунувши Байдена убік на користь своєї віцепрезидентки. І справа навіть не в тім, що Гарріс перемогла, а так вважають 63% зареєстрованих глядачів CNN. Це ж визнав як республіканський Fox News, так і трампівський прихильник, підприємець Ілон Маск. З того моменту, як Камала Харріс вийшла на сцену Національного центру конституції, щоб потиснути руку Дональду Трампу, вона довела, що є тим опонентом, яким не зміг би бути Байден – енергійним та певною мірою дискусійно злим. Вона не раз кидала на нього погляд. Трамп уперто дивився вперед. Це була одна з ключових відмінностей від дебатів Трампа з Байденом, який часто виглядав млявим на розділеному екрані телевізора.

Не дивно, що Трамп постійно намагався повернути розмову до чинного президента. Наприклад, коли обговорювали питання війни в Україні. За його словами, він добре знає російського диктатора Володимира Путіна та президента України Володимира Зеленського, і вони поважають його. “Вони шанують мене і не шанують Байдена. За що його поважати? – сказав він. Гарріс у відповідь нагадала Трампу, що на виборах він бореться з нею, а не з Байденом.

Або коли раптом розлютившись, Трамп випалив: “Вони викинули Байдена з кампанії, як собаку. Ми навіть не знаємо. Він наш президент? Ми маємо президента, який не знає, що він живий”.

Продемонструвавши підготовку та навички колишнього прокурора, Гарріс рішуче виступила проти Трампа – найбільш пристрасно, атакуючи його з питань абортів, міграції та зовнішньої політики. Якоїсь миті Гарріс заявила, що світові лідери “сміються над” Трампом.

Україна: Гарріс слідує у руслі Байдена, а у Трампа немає ніякого плану

Трамп вкотре заявив, що зможе завершити російсько-український “конфлікт” ще до інавгурації. За словами Харріс, Україна вже програла б, якби він був президентом.

Загалом Трамп двічі ухилився від відповіді на запитання, чи бажає він перемоги Україні у війні проти Росії, заявивши, про загрозу ядерної війни. Що може свідчити лише про одне – ніякого плану, окрім якоїсь на кшталт “пацанської” розмови з Зеленським та Путіним, у Трампа немає. Розмиті висловлювання вчергове підтверджують побоювання України, що він припинить військову та економічну допомогу країні у разі переобрання.

“Я думаю, що на користь США закінчити цей військовий конфлікт. Я хочу, щоб війна припинилася. Я хочу врятувати життя, які марно витрачаються — людей вбивають мільйонами”, — сказав Трамп.

Далі він заявив, що у разі обрання вестиме переговори з Зеленським та Путіним, які його дуже поважають, про угоду ще до того, як стане президентом, і сказав, що США “грають з Третьою світовою війною”.

Камала Гарріс відразу накинулася на його висловлювання, заявивши, що якби Трамп був президентом у момент початку конфлікту, то “Путін сидів би в Києві і дивився на решту Європи”, і що за такого сценарію російський президент рушив би далі до Польщі.

Гарріс сказала, що мирний план Трампа – це просто рішення капітулювати перед Москвою. “Я вважаю, що причина, через яку Дональд Трамп каже, що ця війна закінчиться протягом 24 годин, полягає в тому, що він просто здасться… А ми, американці, не такі. Я зустрічалася із Зеленським за кілька днів до повномасштабного вторгнення, я йому передала розвіддані про те, як вони можуть себе захищати. Ми об’єднали 50 країн у допомозі Україні. Якби Трамп був президентом – Путін сидів би вже в Києві, придивляючись до решти Європи, починаючи з Польщі. Тому всі наші союзники раді, що він не президент. Путін, його друг, уже з’їв би його на обід”, – сказала вона.

Гарріс готова до бою

Напередодні зустрічі Гарріс зазначала, що колишній президент повернеться до особистих нападок та образ під час дебатів, як він це робив раніше з колишньою держсекретаркою Гілларі Клінтон та президентом Байденом.

Хоча дебати почалися з рукостискання, але за майже двогодинний ефір вони не раз переходили на особистості, причому демократка робила це навіть частіше за свого опонента. Гарріс точно знала, на що розраховувала, коли глузувала з Трампа, кажучи, що натовпи людей залишають його мітинги “від нудьги і втоми”. Вона знала, що він не зможе втриматись та буде виправдовуватись, що насправді його натовп більший.

Хоча Трамп розпочав першим, заявивши, що Байден постійно проводить час на пляжі, а Гарріс добре навчив “її батько – професор економіки-марксист”. У відповідь віцепрезидентка запропонувала глядачам сходити на мітинг Трампа, щоб послухати вигадану інформацію, але зазначила, що відвідувачі залишають мітинги раніше запланованого від нудьги. Гарріс зачепила тему, навколо якої его Трампа здається особливо вразливим — розмір любові натовпу до експрезидента.

“Він говорить про вигаданих персонажів, таких як Ганнібал Лектер. Він каже, що вітряки викликають рак… І ви також помітите, що люди починають йти з його мітингів раніше від втоми і нудьги”, — промовила Гарріс.

Після того, як вона принизила масштаби мітингів Трампа, республіканець, якому радили зберігати спокій і самовладання, не зміг стриматися і вже здавався такою собі скривдженою дитиною: “Люди не залишають мої мітинги. У нас найбільші мітинги, найнеймовірніші мітинги в історії політики”, — наполягав Трамп, а Гарріс дивилася на це, посміхаючись і хитаючи головою, як вчитель під час виправдань першокласника. Не знайшовши нічого кращого, республіканець у відповідь просто назвав її найгіршою віцепрезиденткою в історії та поклав провину на Демократичну партію за скоєний замах, заявивши, що “отримав кулю в голову” через риторику демократів на його адресу.

Але на цьому тролінг Трампа не закінчився. Висміюючи його статус на світовій арені, Гарріс заявила, що світові лідери сміються з нього — шпилька, спрямована прямо на його особисту невпевненість.

“Я розмовляла з воєначальниками, деякі з яких працювали з тобою, і вони кажуть, що ти ганьбиш країну”, – сказала політик.

Спростовувати це Трамп, який завжди заявляє, що його всі бояться, люблять і поважають одночасно, взявся за допомогою доволі сумнівного персонажа – лідера Угорщини Віктора Орбана. За словами Трампа, коли у Орбана запитали, чому у світі все руйнується, а раніше такого не було, той відповів, що “вам потрібен Трамп як президент. Усі боялися його. Китай боявся його, Північна Корея боялася і Росія також”. За цією відповіддю Гарріс знову ж таки спостерігала з її вже фірмовою посмішкою знущання. Зважаючи на статус Орбана у ЄС, згадка про нього виглядала доволі смішно.

Неправда Трампа

Перед початком дебатів Камала Гарріс очікувала, що колишній президент “збреше” та готується до “неправди”. Так і сталося, але здається, що навіть команда Гарріс не могла припустити, що Трамп згадає про “мільйони та мільйони” нелегальних мігрантів, які “їдять собак та кішок”.

Трамп на всю Америку почав викидати безпідставні твердження, які пожвавлюють його мітинги, — у тому числі нову ідею, що гаїтянські мігранти в Огайо викрадають і з’їдають домашніх тварин корінних американців. Ці його твердження зразу ж були спростовані ведучими. Зробивши таку “шокуючу”, а насправді комічну заяву, Трамп фактично допоміг уникнути більшої дискусії з питань імміграції, що залишається вразливим місцем для демократів та Гарріс.

Україна залишається для США важливою темою

“Головний результат дебатів – Трамп не сказав нічого нового, а Гарріс перемогла, вона виглядала більш зрілою як політик у цих дебатах. Вона зайняла чітку проукраїнську позицію. Це було важливо. Трамп же ухилився два рази від конкретної відповіді на питання щодо війни. Загалом було помітно, що все-таки тема України виглядала доволі значущо. Для нас це такий виграш, що ми залишаємося в інформаційному порядку денному Сполучених Штатів”, – таку думку в ексклюзивному коментарі для OBOZ.UA висловив народний депутат України, голова парламентського Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

На думку політика, заява Трампа, що він вирішить питання припинення війни ще до того, як стане президентом, пов’язані з однією метою – виграти вибори. Це частина його передвиборчої риторики. Нічого такого серйозного за цим не стоїть.

“Якщо казати загалом про вплив результатів цих дебатів, то вони суттєво не вплинуть на голосування. На мій погляд, можливо, Гарріс отримає десь пів відсотка–відсоток у цій передвиборчій боротьбі. Тобто суттєвого впливу результат цих дебатів не матиме на вибори. Тому що у Трампа вже сформувався свій ядерний електорат, який не буде змінювати думку стосовно нього. Звісно, є якісь американці, які вагаються, але я не думаю, що їх дуже багато”, – зазначив Мережко.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *