Укріплення влади Зеленського і небезпечна динаміка на фронті: про що пишуть світові ЗМІ

Новий британський міністр оборони Джон Гілі хоче слави попередника Бена Уоллеса напередодні чергової зустрічі в форматі Рамштайн, яка пройшла 6 вересня. У Німеччину він привіз пакет допомоги від Лондона – 650 ракет для ППО, пишуть світові ЗМІ.

Також медіа аналізували дивні перетасовки президента Володимира Зеленського в уряді для посилення своєї влади.

Gazeta.ua дослідила матеріали в іноземних виданнях.

“Новий “містер Україна” на чолі британської армії”, Politico, США

Новий міністр оборони Сполученого Королівства назвав непохитну підтримку України “пріоритетом номер один”.

Гілі обійняв посаду в липні, коли лейбористи виграли перші за 14 років вибори. Він прилетів до Німеччини, щоб зустрітися з союзниками в форматі Рамштайн.

“Пишаюся, що Сполучене Королівство об’єдналося у підтримці України”, – сказав Гілі по дорозі на Рамштайн.

Велика Британія анонсувала 650 багатоцільових ракетних комплексів вартістю $213 млн для посилення ППО України. Британське міноборони очікує, що наступного року буде більше замовлення – на тисячі ракет.

Під час поїздки Гілі підтвердить продовження Interflex – програми підготовки бійців ЗСУ у Британії. За програмою вже навчили 45 тис. військових. Вона діятиме також в 2025-му.

Ці дві заяви підкреслюють прагнення Гілі показати, що Лондон залишається в авангарді допомоги Києву.

Помічники кажуть, що амбіції Гілі, щоб його бачили “містером Україна” в уряді Британії – таке прізвисько раніше мав попередник від Консервативної партії Бен Уоллес. Йому аплодували союзники за непохитну відданість Україні та він вважався претендентом на посаду генсека НАТО.

Гілі працював тіньовим міністром оборони в опозиції, зберігаючи теплі стосунки з Уоллесом, попри те, що вони з ворогуючих партій.

Гілі приїхав до Одеси наступного дня після вступу на посаду. Під час візиту його терміново відвели в укриття, щоб уникнути удару ракет. Він також зустрівся з українським колегою Рустемом Умєровим у Лондоні, де вони обговорили, як Британія збільшить підтримку Києва.

Послання Гілі актуальне, коли Україна стикається з перспективою ще однієї суворої зими під ракетними атаками Росії.

Хоча вторгнення в Росію дало українцям надію, воно не змінило основ війни – Москва має перевагу в живій силі, техніці та боєприпасах.

Україна вступає в “критичний період” через майже 1000 днів після російського вторгнення, каже Гілі, “що робить ще важливішим підтримку Києва”.

Нові ракети, оголошені Лондоном, відображають пріоритети Києва, каже Гілі. Дві головні речі, які просив у британців Умєров – більше боєприпасів і ППО.

“Зеленський шукає “нової енергії” з найбільшою перестановкою в уряді за час війни”, The Financial Times, Велика Британія

Український парламент призначив нових урядовців після того, як президент Зеленський провів найбільші змінив в уряді з моменту вторгнення Росії.

Верховна Рада звільнила кількох міністрів і затвердила дев’ять нових, висунутих правлячою партією “Слуга народу”.

Але призначили небагато справді нових людей. Більшість із дев’яти посад зайняли посадовці, які обіймали посади міністрів чи були в Офісі президента. Критики Зеленського попереджають, що зміни в уряді ще більше зосередять владу в руках президента та суперечливого глави його Офіса Андрія Єрмака.

Депутат з партії Зеленського Олександр Мережко каже, що президент пояснив депутатам, що для руху країни вперед потрібна “нова енергія” в уряді.

Рішення про заміну глави МЗС Дмитра Кулеби викликає найбільше суперечок. Кар’єрний дипломат Кулеба – один із найефективніших комунікаторів Києва з Вашингтоном і столицями ЄС. Він грав вирішальну роль у забезпеченні західної військової допомоги.

Депутати призначили його наступником Андрія Сибігу, який з квітня обіймав посаду першого заступника Кулеби. Сибіга – досвідчений багатомовний дипломат, вважається одним із небагатьох інсайдерів, до яких прислухається президент. Він був заступником глави Офіса Зеленського з питань зовнішньої політики, послом у Туреччині та обіймав дві посади в посольстві України в Польщі – ролі, які допоможуть йому орієнтуватися у двох важливих відносинах як главі МЗС.

Потрясіння сталося, коли Київ досяг вирішального моменту у війні – бореться за те, щоб зупинити неухильне просування Москви до Покровська, водночас намагаючись зміцнити контроль над Курською областю РФ.

“Вступаємо в складний період, особливо зими. Для вирішення викликів нам потрібні зміни в уряді”, – каже Мережко.

Зеленський мало пояснює перестановки чи вибір їх часу. Під час зустрічі з депутатами від своєї партії, сказав, що деякі міністри, яких попросив піти у відставку, надто втомилися, і “більше не можуть справлятися з горою проблем, які на них лягають”.

Деякі депутати, навіть з партії Зеленського, сумнівалися, чи оживлять зміни уряд.

“Чесно кажучи, нових лиць немає”, – сказав депутат із партії Зеленського.

Депутат від опозиційної партії “Голос” Ярослав Железняк вважає, що зміни видаються свавільними і відбуваються зараз тому, що президент просто “хоче щось змінити”.

За словами голови партії Зеленського в парламенті Давида Арахамії кілька міністрів, які залишають посади, вважаються лояльними президенту, і вони повернуться до уряду у нових ролях.

Західні дипломати в Києві кажуть, що не здивовані таким кроком, бо чутки про перестановки ходили більше року. Але їх вразив момент.

Держсекретар США Ентоні Блінкен написав в X подяку Кулебі “за його принципове керівництво зовнішньою політикою України”. Кулеба у відповідь подякував Блінкену “за залізну підтримку України”.

“Яку ціну заплатить Україна за те, що перенесла війну в Росію?”, The Guardian, Велика Британія

Редакційна колонка

Зухвале серпневе вторгнення України на російську територію стало бажаним підкріпленням морального духу українців і повідомленням іноземним соратникам, що Київ ще здатний взяти ініціативу. Тепер більш тверезий настрій утвердився через помсту Москви за приниження.

В результаті удару по Львову щонайменше семеро людей загинули та 53 поранені, а перед цим удар по військовому навчальному закладі та госпіталі в Полтаві убив як мінімум 55 осіб.

Російське просування на Донбасі набирає обертів і десятки тисяч втікають звідти. Втрата великого логістичного хабу Покровська була б серйозним ударом. Очікується теж, що Іран “незабаром” поставить ракети Росії.

Довгоочікувані перестановки Зеленського в уряді відображають суспільні настрої. Президент заявив, що країні потрібна “нова енергія”. Українці виснажені, але продовжують гуртуватися.

Слова Путіна, що вторгнення в Курську область не уповільнило просування Росії на Донбасі та послабило українські сили в інших місцях, мав не лише відкинути коментарі про збентеження Москви, а й підкреслити українські запитання щодо ціни та доцільності цієї операції.

Просування Росії почало набирати темпи на початку року, але деякі аналітики вважають, що набирає темпи тепер через атаку на Курську область, яка дає більш символічні, ніж стратегічні здобутки.

Ризиковану операцію схвалив президент. Зеленський робив багато азартних дій, використовуючи харизму і популярність. Мабуть, жодна інша особа не змогла б стимулювати внутрішню і міжнародну реакцію так як він. Певна концентрація повноважень неминуча у воєнний час, але йому також комфортніше керувати всім з невеликою командою, як робив це ще на телебаченні.

Коли в лютому звільнив дуже популярного головнокомандувача Валерія Залужного, усі здивувалися. Теперішня перестановка менш драматична, але, схоже, зміцнює владу його найближчого оточення. Особливо Єрмака.

Кулеба – найпомітніша фігура. Зрозуміло, лідери, які під сильним тиском, схильні покладатися на надійних помічників. Але люди хочуть бути певними, що внутрішні таланти використовуються повністю, коли країна стикається з величезною екзистенційною загрозою.

Харизматичний авторитет Зеленського слід задіяти на повну, коли поїде до Вашингтону цього місяця, щоб зустрітися з Джо Байденом.

Джерело: Gazeta.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *