У закупівлях дронів для ЗСУ виявили порушення на 3,36 млрд грн: що відомо

В Україні перевірили закупівлі безпілотних систем, які проводила Держслужба спеціального зв’язку та захисту інформації (Держспецзв’язку) України. За результатами аудиту виявилось, що 3,36 млрд грн, виділених на закупівлю БПЛА у 2022-2023 роках, були використані з порушеннями.

Про це повідомили у Рахунковій платі, яка і затвердила звіт за результатами аудиту. “Встановлено, що із виділених на закупівлю безпілотних систем коштів використано з порушенням нормативно-правових актів 3,36 млрд грн, зокрема з недотриманням власних розпорядчих документів – 0,5 млрд грн”, – йдеться в повідомленні.

При цьому наголошується, що однією з причин стала недосконалість законодавства, яке регулює діяльність Держспецзв’язку. Донедавна ці документи взагалі не передбачали можливості здійснення закупівлі безпілотних систем, зазначають у Рахунковій палаті.

“Загалом у процесі аудиту встановлено, що закупівля безпілотних систем за прямими договорами, тобто без конкурентних процедур та можливості замовника перевіряти складові витрат постачальника, разом із ціноутворенням відповідно до висновків судових експертів створювали ризик закупівель безпілотних систем за завищеною вартістю. Без додаткових судових експертиз подібну закупівлю скасувати неможливо”, – констатували у відомстві.

При цьому повний звіт про закупівлі нічого очікувати оприлюднено публічно, адже це може зашкодити національній безпеці, йдеться у повідомленні. “Матеріали аудиту будуть направлені президенту України, Верховній Раді, Кабінету міністрів, Раді національної безпеки та оборони та об’єктам контролю для відповідного реагування”, – заявили в Рахунковій палаті.

Нагадаємо, у липні-2024 Кабмін уже вніс зміни до постанови щодо порядку закупівель безпілотних систем. Зокрема Держспецзв’язку отримало можливість здійснювати закупівлі БПЛА українського виробництва через систему Prozorro. До того в такий спосіб можна було закуповувати лише деякі безпілотники іноземного виробництва.

Як повідомляв OBOZ.UA, вперше тендер на закупівлю українських FPV-дронів через Prozorro було оголошено лише у серпні 2024 року. Проте такі торги здійснюються через закритий модуль Prozorro, де вся чутлива інформація прихована для забезпечення безпеки.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *